Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Biden jede dál, Trump ale řídí Mustang

Začneme od konce. 90 minut první prezidentské debaty uplynulo. Donald Trump energicky odchází do zákulisí, Joe Biden dál stojí u svého pultíku. Čeká, než za ním přijde jeho žena Jill, která ho vezme za ruku, něco mu pošeptá a chvilku s ním klidně stojí. Ke stolu moderátorů je to sotva pár metrů a jeden schod. I to může být dlouhá cesta pro jednoho starého muže. Prezident má viditelně problémy ujít i těch málo kroků a schůdek by nepřekonal nebýt pevné ruky jeho manželky. Debata sice oficiálně skončila, právě tento moment, do detailu snímaný kamerami, ale možná rozhodne příští prezidentské volby. Jedenaosmdesátiletý demokratický kandidát na šéfa Bílého domu není v dobré kondici.

Obecně se dá říct, že americké prezidentské předvolební debaty – na rozdíl od těch českých – nemají na rozhodování voličů skoro žádný vliv. I proto měl Joe Biden pouze jediný úkol: v diskuzi s Donaldem Trumpem, o kterém je známo, že se rád vychloubá a ne vždy říká věci, tak jak jsou, měl prostě fakticky odpovídat na otázky, stát zpříma, mluvit plynule a svižně a sem tam oponovat svému konkurentovi. Nic těžkého, navíc když vás na to tým expertů připravuje celý týden v prezidentském sídle Camp David.

Televizní studio CNN, žádné publikum, pouze dva moderátoři a dva stolky bez židliček. U nich dva muži, kteří mají k dispozici jenom papír, tužku a vodu. Aby to bylo fér, každý má na odpověď vyměřený stejný čas a když mluví ten druhý, má jeho oponent vypnutý mikrofon. Trump byl celých devadesát minut doslova takový, jak se čekalo. Přišel, stoupl si, energicky odpovídal na otázky přesně v tom stylu, jak to umí jenom on: hodně sebevědomí, trocha vlastní chvály, nějaká ta arogance, místy fakta a občas nějaká nepřesnost. Joe Biden nedokázal nerozptýlit obavy voličů, že je na výkon funkce příliš starý. Americká média vyhodnotila jeho výkon v debatě jako „debakl“. Biden byl podle domácího tisku zdrženlivý, zadrhával se, jeho tón byl chraplavý. Každý divák prezidentské debaty si umí všimnout toho, že stávající prezident nedokončoval svoje argumenty, v myšlenkách se zasekával a celkově působil unaveně.

Bidena a Trumpa dělí od sebe necelé čtyři roky. I to někdy může být víc než dost. A prezidentský mandát trvá přesně čtyři léta. Co když to Biden tak dlouho nezvládne? Zaznívá po minulém týdnu uvnitř demokratické strany. Kritičtí jsou někteří členové strany, větší problém ale představují pochybovační sponzoři.

Je z toho cesta ven? V podstatě není. Primárky už skončily a Joe Biden v nich s přehledem zvítězil, a to i z toho důvodu, že prakticky neměl vážného konkurenta. Sjezd ho sice potvrdí až v srpnu, dosud ale nikdo neměl pochyby. Mechanismus je de facto nastavený tak, že tak brzy před samotnými volbami, by to musel být sám Biden, který by řekl „díky, nechci“, a z boje o Bílý dům odstoupil. Pak by demokraté vytáhli jako králíka z klobouku jiné jméno. A volby pravděpodobně prohráli. Zřejmě by nebyli schopni tak rychle přestavit veřejnosti nového prezidentského kandidáta, který by mohl konkurovat Trumpovi.

Donald Trump i Joe Biden mají svůj věk a u Američanů se netěší nijak velké oblíbenosti. A oba chtějí vyhrát. Oba chtějí dokázat to, co se jim před čtyřmi lety nepovedlo. V případě Trumpa jde o pocit zadostiučinění a úplné pokoření demokratů. Biden by rád vyhrál s přesvědčivým náskokem a postavil by se po boku mužů, kteří odsloužili obě možná období. „Jedem dál,“ řekl docela klidně a pomalu Biden po debatě. Ano, jet můžete. Ale vy pane prezidente řídíte Chevrolet Nomad a Trump vám začal ujíždět ve Ford Mustang.