Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Češi střílejí do Čechů. 21. srpen 1969

„Češi střílejí do Čechů“ je název článku Jiřího Štického uveřejněného v časopisu Reportér. Štický v něm popisuje příběh čtrnáctiletého Bohumila Siřínka, který byl během událostí 21. srpna 1969 postřelen příslušníkem Lidových milic: „Bohouše trefila kulka do břicha. Jeho zelenou trampskou košilí vyšla v levé části zad na úrovni bránice. Tři dny s vážným zraněním bojoval.“ Žák osmé třídy základní školy Bohumil Siřínek zemřel 24. srpna 1969.

Chlapec ale nebyl jedinou obětí. Připomeňme si jména dalších tak, jak je popisuje Štický ve svém článku:

„František Kohout (18). Zednický učeň. Průstřel hlavy. Zasažen 20. srpna 1969 okolo desáté večer za Obecním domem v Praze odraženou kulkou zřejmě ze zbraně milicionáře.

Vladimír Kruba (19). Elektrikář. Průstřel krajiny srdeční. Zasažen na útěku za stejných okolností jako František Kohout.

Stanislav Valehrach (28). Dřevomodelář. Průstřel srdce. Střelen pravděpodobně milicionářem 21. srpna v Orlí ulici v Brně okolo páté odpoledne.

Danuše Muzikářová (18). Krejčová. Průstřel hlavy. Zasažena na útěku příslušníkem SNB 21. srpna před budovou nynějšího Nejvyššího správního soudu v Brně okolo šesté odpoledne.

Další desítky lidí byly komunistickými bezpečnostními složkami v srpnu 1969 postřeleny, řada z nich s doživotními následky.“

Neměli bychom na ně zapomenout…