Finsko a Česká republika: Jak se česká pandemická reakce srovnává s nejlépe připravenou zemí na světě?
Zatímco koronavirová pandemie začala pustošit většinu částí světa, Finsko a Česká republika její nástup zvládly dobře. Ani jeden z těchto států nevyjde z pandemie bez úhony, avšak následky nejsou nikterak fatální. Ke včerejšímu dnu bylo v České republice 6 914 a ve Finsku 3 868 potvrzených případů nakažených novým typem koronaviru. Rozdíl je markantní, ale přepočet čísla nakažených na milion obyvatel ukazuje, že je situace v obou zemích podobná. Česká republika má 691 nakažených na milion obyvatel, v případě Finska se jedná o 680 nakažených. Finsko bylo před vypuknutím pandemie považováno za jednu z nejpřipravenějších zemí a v indexu Global Health Security 2019 se zařadilo na první místo ve světě v oblastech biologické bezpečnosti, laboratorních systémů, připravenosti na pohotovostní situace a plánování reakce. Česká republika je v současnosti schopna udržovat šíření COVID-19 na podobné úrovni jako Finsko.
Finské přípravy
Finská příprava na pandemii sahá až do 50. let minulého století. V roce 1958 byl zřízen Národní fond pro mimořádné zásoby a zároveň vstoupil v platnost zákon o mimořádných zásobách. Své první zásoby pro případy nouze vytvořilo Finsko o dva roky později. Stav finských zásob je udržován v tajnosti, a proto není znám počet zásob, umístění ani informace o nových dodávkách. Je ale známo, že zásoby jsou rozmístěny po celé zemi a skládají se ze zdravotnického materiálu (včetně roušek), obilí, oleje, zemědělských nástrojů a materiálu pro výrobu střeliva. Finsko na nouzové zásoby v souvislosti s nástupem pandemie sáhlo poprvé od 2. světové války.
Novější přípravy začaly v roce 2017, kdy vstoupil v platnost nový zákon o přenosných nemocích. Tento zákon mimo jiné vyžaduje, aby se všechny úrovně vlády, od federální až po obecní, připravovaly na potenciální pandemie. V případě existence pandemie musí podniknout okamžitá opatření. Podle tohoto zákona se země v minulosti připravovala také na možné šíření dalších typů koronaviru – SARS a MERS. Zákon také jasně stanovuje rámec povinností a odpovědnosti mezi systémem zdravotní péče a systémem sociálních služeb. V neposlední řadě umožňuje lékařům zodpovědným za přenos nemocí v obci izolovat nakaženého nebo jedince podezřelého z nákazy. To snižuje zatížení administrativy a dává lékařům silnější roli při rozhodování na jimi spravovaném území. Podle tohoto zákona je COVID-19 klasifikován jako „přenosná nemoc“, a proto je veškeré testování a peče zdarma.
Tabulka 1: Srovnání opatření přijatých ve Finsku a České republice v boji proti COVID-19
Obě země v současné době testují podobným tempem. Finsko provádí 4000 a Česká republika 8000 testů za den (česká populace je dvojnásobná v porovnání s finskou). K velkému nárůstu nově nakažených ve Finsku došlo 6. dubna (viz Obrázek 2), dva dny poté, kdy se začal výrazně zvyšovat počet denních testů. Náhodné testování začalo 7. dubna.
Jedním z hlavních pozorovatelných rozdílů mezi těmito zeměmi je počet uzdravených osob. THL (Národní ústav pro zdraví a sociální péči) hlásí 2000 uzdravených a 1770 aktivních případů. Česká republika má 1597 uzdravených a 5 317 aktivních případů. Tento velký rozdíl je pravděpodobně způsoben zdrojem čísel, jelikož u Finska jsou pouhým odhadem, ale u České republiky se jedná o oficiálně ohlášený počet uzdravených. Obě země mají podobnou úmrtnost na tuto chorobu: 2,7% v České republice a 2,4 % ve Finsku.
Obrázek 1: Denní nárůst potvrzených případů v procentech
Porovnání čísel
Finsko, jakožto jedna z nejlépe připravených zemí na pandemie, zvládlo současnou situaci velmi dobře. Stejně jako Česká republika. Příprava na pandemii nebyla v České republice tak intenzivní a hluboká jako ve Finsku, avšak při pohledu na počty infikovaných na milion obyvatel jsou výsledky hodně podobné. Je to důkaz účinné reakce České republiky na nástup pandemie.
Obrázek 2: Počet potvrzených případu za posledních 14 dní ve Finsku a České republice
Zdroj: Vlastní kalkulace na základě údajů od MZČR a THL
Jak se Česká republika vyrovnává se současnou situací?