Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Jak Čína reaguje na australskou „křivdu“

Koncem dubna si Austrálie vyžádala vysvětlení ohledně koronavirové pandemie ze strany Číny. Australská ministryně zahraničních věcí Marise Payne vyzvala k mezinárodnímu vyšetřování původu a šíření viru a  jakým způsobem byla situace řešena. Prvotní reakce Číny byla odmítnutí vyjádření a nulová benevolence podat jakékoli další informace. Situace během pár týdnů eskalovala a Čína vydala zákaz importu několika australských dovozců hovězího masa do Číny. Čínská vláda také údajně̌ sestavila seznam potenciálního zboží australského původu, včetně mléčných výrobků, vína, mořských plodů a ovoce, které by mohly čelit přísnějším kontrolám kvality nebo celním sazbám, pokud se politické napětí mezi zeměmi nezmírní.

Ať se to možná na první pohled nezdá, Čína je na australském importu závislá. Čína totiž importuje přes 62 % železné rudy na výrobu oceli právě z Austrálie, jelikož je kvalitnější než ruda dovážená z Brazílie. Proto si Čína nemůže dovolit přerušit kontakt mezi těmito dvěma zeměmi a musela se hodně dobře zamyslet, na které odvětví zaútočit, aby nezasáhla svoje vlastní zájmy.

Celosvětové protesty proti rasismu Čína využila ve svůj prospěch a vydala oficiální doporučení svým občanům, aby necestovali do Austrálie z důvodu zvýšeného rasismu směřovanému proti asijskému obyvatelstvu. Jedná se však skutečně jen o zneužití aktuální nálady ve světě – z 25milionového obyvatelstva Austrálie tvoří Číňané druhou největší skupinu každoročně migrující do země a australská ekonomika je závislá i na velkém počtu čínských studentů navštěvující australské univerzity.

Nejaktuálnější zprávou a shodou okolností je, že sedm let vězněný Australan, který byl v roce 2013 zadržen na letišti v Číně za pašování drog, byl odsouzen k trestu smrti. Australská vláda i nadále poskytuje konzulární pomoc a upozorňuje na fakt, že australské zákony v zámoří nemají účinnost.

Může se jednat o pouhou shodu náhod na sled událostí ze strany čínské vlády na šetření, které Austrálie požaduje. Je obtížné spekulovat, zda je to pravda, ale nejednou Čína dokázala upevnit svou pozici ve světě zastrašováním ostatních zemí.