Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Kamala Harrisová: další pokus demokratů dostat do Bílého domu ženu

Je Amerika připravená na ženu – prezidentku? „Ano, je. Teď víc než kdy před tím,“ zní odpověď většiny komentátorů a politologů. Demokraté v boji o Bílý dům opět vsadili na ženský prvek a nominovali současnou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Nejsilnější post na světě by tak mohla zastávat poprvé žena – navíc první černoška a ještě k tomu první Američanka asijského původu. To je trochu moc prvenství pro kdejakého voliče, dokonce i zarytého demokrata. Na druhou stranu, cestičku má Harrisová prošlapanou.

Zdroj: ChatGPT, generováno umělou inteligencí

Ono koneckonců ženský prvek v americké – liberální – politice, není nic nového. První žena (Victorie Claflin Woodhullová) se o funkci prezidentky Spojených států pokoušela už v roce 1872. Server CAWP uvádí celkem 26 jmen, které se zapsaly do historie a byly celospolečensky významné v boji o nejvyšší funkci. Z posledních let jistě stojí za zmínku ženy jako Kirsten Gillibrandová, Elizabeth Warrenová a samozřejmě zmíněná Hillary Clintovoná a z letošního klání Nikki Haleyová, která z boje odstoupila v březnu ve prospěch Donalda Trumpa.

Stejně jako Clintonová a v minulosti jiné kandidátky, i teď Harrisová čelí sexismu a posměškům na adresu pohlaví. Harrisová si s tím musí (umět) poradit. Taktiku zvolila celkem prostou: nikde nijak zvlášť nezdůrazňovat, že je žena – ve smyslu „volte mě, protože jsem žena“. Podobně jako Nancy Pelosiová upřednostňuje cestu ženského stylu, ve kterém se cítí pohodlně, ale sukni a rukavičky odloží v momentě, kdy se někdo postaví proti ní. Když už Harrisová cítí potřebu zahrát na ženskou notu, zdůrazňuje barvu své pleti (i vzhledem k tomu, že na svoji stranu potřebuje získat právě menšiny) a šanci pro uplatnění dalších žen v politice. A druhým obranným mechanismem, který funguje zvlášť dobře mezi mladými voliči, je, že ze sebe udělala doslova meme queen. Tamhle je Harrisová s korunkou na hlavě, jinde zase s kozou, druhý den na vás vyskočí, jak se směje nad salátem, protože není králík. I když možná je, jak říká v dalším memu, ve kterém si dělá legraci ze svého úsměvu a vyceněných zubů.

Občané Spojených států jsou historicky a do hloubky svých rodinných klanů, kteří přijeli na Mayflower, rozděleni na demokraty a republikány. Na tom jediném záleží. V těchto volbách se budou voliči-demokraté rozhodovat, jestli mají dát šanci ženě. Na druhou stranu voliči-republikáni budou dávat přednost jistotě. Jejich kandidát na prezidenta Donald Trump prosazuje témata, která napříč Spojenými státy rezonují víc než kdy dřív. Zásadní pro takového voliče jsou národní hrdost, bezpečnost, migrační politika a další.

Otázka tedy zní: co je pro Američana důležitější? Pohlaví a disparita v počtu mužů a žen zastávajících nejsilnější post na světě, anebo jistota a celospolečenské priority.