Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Klouzavý mandát téměř ničemu nepomůže

Poslanec Jakub Michálek (ČPS) v únoru 2019 předložil společný návrh poslanců Pirátů, ANO, STAN a SPD na zavedení klouzavého mandátu. Dle kritiků současného stavu poslanci, kteří jsou současně členy vlády, nemohou kvůli pracovní vytíženosti adekvátně plnit obě funkce současně. Není to zároveň první pokus prosadit tuto úpravu do české politiky. Na stole tak zůstává otázka, nakolik se tato navrhovaná úprava projeví v praxi.

Ačkoli lze na první pohled považovat zavedení klouzavého mandátu za jednoznačný přínos efektivitě demokratického procesu, nelze přehlédnout i početná negativa. Je totiž nesporné, že aktuální návrh sníží ochranu členů vlády. Proto je třeba vyrovnat se s důležitými otázkami, které návrh vyvolává:

  • Je spravedlivé, že náhradník bude v objektivně nižší pozici než původní držitel mandátu, jelikož jeho angažmá bude záviset na rozhodnutí jiné osoby?
  • Je skutečně procentuální účast na jednání v Poslanecké sněmovně dobrým ukazatelem kvality práce poslance?
  • Je nezbytně nutné měnit Ústavu ČR pouze kvůli tomuto dílčímu aspektu poslaneckého mandátu?

Odpovědi nabídne Karel Sál v policy paperu Klouzavý mandát v Česku: plusy a minusy, který vyjde v druhé polovině dubna na stránkách IPPS.