Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Koronavirus a bydlení

Pandemie nového typu koronaviru má dopady nejen na lidské zdraví a životy. Fatální jsou i dopady ekonomické postihující negativně většinu odvětví a některé naprosto zásadně – např.  cestovní ruch či trh s realitami. V cestovním ruchu situace dopadá nejen na cestovní kanceláře, dopravce, hotely apod., ale i na služby typu Airbnb, které současně ovlivňují i realitní trh. Samotná společnost Airbnb v důsledku koronakrize propouští čtvrtinu svých zaměstnanců. Výpadek příjmů z Airbnb postihuje i samotné pronajímatele, což se odráží na trhu s bydlením. Třeba v Praze se tak objevily (dříve těžko představitelné) nabídky pronájmu bytů v centru města za velmi výhodné ceny (například 2+kk za 10 tisíc Kč na ulici Slunečná, dříve 18 tisíc Kč).


K aktuálními vývoji v oblasti bydlení, a to nejen v Praze, Institut pro politiku a společnost v tomto týdnu pořádal debatu s názvem Každá krize v sobě skrývá příležitost aneb bydlení v době koronavirové. Jako hlavní řečníci na ní vystoupili místopředseda Hospodářského výboru PSP ČR Martin Kolovratník a radní pro bydlení a transparentnost z Magistrátu hl. města Prahy Adam Zábranský. Záznam debaty naleznete ZDE.


Britská BBC se zabývá propadem na trhu s bydlením ve Spojeném království. BBC uvádí, že realitní trh je v zemi „hluboce zmrazený“ od propuknutí pandemie. Oporou pro toto tvrzení jsou data realitního portálu Zoopla, který odhaduje že vlivem pandemie bylo pozastaveno 373 000 transakcí v celkové hodnotě 82 miliard liber.

Propad britského trhu s bydlením oproti předchozímu roku ukazuje i následující graf. Z něj je patrné, že trh se začal strmě propadat od druhého březnového týdne a v půlce dubna pokles činil cca. 90 %.

Obrázek 1: Meziroční změna prodejů nemovitostí určených k bydlení a nabízených prostřednictvím portálu Zoopla

Zdroj: BBC a Zoopla Research, 2020


Pro mapování vývoje na trhu s bydlením a jeho zotavení web časopisu Forbes zmiňuje 5 indikátorů, které je na místě sledovat.  Kromě zaměření se na vývoj počtu nabídek a mapování poptávky, je důležité zaměřit se i na dobu, po kterou se nabídka konkrétní nemovitosti objevuje. Skutečnost, že se objevují nové nabídky, které si potenciální zákazníci prohlíží, ještě neznamená, že budou kupovat, upozorňuje Forbes.

Dalším zmíněným indikátorem je vývoj růstu/poklesu cen u konkrétních nabídek. Situaci na trhu s realitami rovněž ovlivňuje vývoj míry nezaměstnanosti a obecně trendy na trhu práce.


Podle kanadské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice CBC bude tamní trh s bydlením zasažen dopady pandemie COVID-19 do roku 2022. CBC v tomto odkazuje na zprávu kanadské státní společnosti Canada Mortgage and Housing Corporation. Ta se zabývá oblastí hypoték a podporou v oblasti dostupnosti bydlení.

Pozn. Společnost vznikla po druhé světové válce s cílem pomoci válečným veteránům najít bydlení. Posléze se její působnost rozšiřuje na celé obyvatelstvo Kanady.

Podle zprávy organizace množství nově postavených a prodaných bytů překročí úroveň z doby před pandemií až v roce 2022. Zpráva rovněž upozorňuje na skutečnost, že pandemie přichází zrovna v době začínající „sezóny“, kdy si lidé v Kanadě pořizují nové bydlení.

Hlavní ekonom kanadské organizace Bob Dugan doplnil, že trh se podle něj bude propadat do poloviny roku 2021 a poté se začne znovu uzdravovat. Nicméně jde ale o velmi nejistou předpověď, jelikož se nyní nedá predikovat, jaký bude v budoucnu panovat stav ohledně dalšího šíření viru.


Zpět k Airbnb. Budoucností této společnosti se zabývá i americká televize CNBC. Ta zmiňuje, že hodnota firmy byla v březnu 2017 oceněna na 31 miliard amerických dolarů (USD). Na konci dubna 2020 hodnota společnosti představuje 18 miliard USD.

CNBC uvádí již zmiňované propouštění a dále prohlášení CEO společnosti Briana Cheskyho. Ten zaměstnancům řekl, že příjem společnosti bude v roce 2020 o více než polovinu nižší než v roce 2019.

Problém nastává i s rušením již zaplacených rezervací, jelikož Airbnb platby svým klientům refunduje. Peníze tak vyžaduje zpět i od pronajímatelů, což u nich vyvolává vlnu nevole. Otázkou tak zůstává, zda pandemie COVID-19 nebude znamenat konec společnosti, která se velmi rychle v oblasti bydlení stala fenoménem.