Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Koronavirus a letní dovolená: Čtvrtina Čechů zrušila rezervace

Léto a s ním spojené dovolené se nezadržitelně blíží. Institut pro politiku společnost připravil průzkum veřejného mínění, který přináší zajímavé informace o postojích české společnosti. Z výzkumu například vyplynulo, že čtvrtina občanů (26 %) už zrušila své rezervace. Téměř stejná část populace (24 %) s tímto rozhodnutím zatím vyčkává. Zahraniční dovolenou před vypuknutím pandemie plánovalo 55 % Čechů.

Koronavirová pandemie narušila letní plány téměř poloviny občanů (48 %). Ti již nyní vědí, že nepojedou tam, kam původně zamýšleli. Pětina se zatím svých plánů drží. Většina Čechů (60 %) bude letní dovolenou řešit až na poslední chvíli v závislosti na vývoji situace.

Do rozhodování, zda strávit dovolenou v zahraničí, vstupuje zásadním způsobem hrozba čtrnáctidenní karantény po návratu. Pokud by tato podmínka byla zrušena, pak by 38 % dotázaných rozhodně využilo možnosti vycestovat a dalších 23 % by o tom značně uvažovalo. V případě povinné karantény či testování na vlastní náklady po návratu by své rozhodnutí vycestovat změnilo 63 % lidí.

Lidé smíření s absencí letošní dovolené v zahraničí, by v 20 % případů svoje rozhodnutí přehodnotili, pokud by ceny za pobyty spadly na polovinu oproti dříve běžným cenám.

Zájemce o zahraniční dovolenou (pokud by nemuseli do karantény) z vybraných zemí nejvíce láká Chorvatsko (32 %), Slovensko (28 %) a Řecko (21 %). Mimo Evropu by vycestovalo 18 % zájemců. Pro Čechy tradiční letní destinace jako Itálie či Španělsko by zvolilo 15 % resp. 11 %.

Obrázek 1: Preferované země a regiony zájemců o zahraniční dovolenou.


Dovolená v zahraničí je velmi důležitá jen pro 16 % Čechů. Trávit dovolenou v místě svého bydliště by bylo velmi problematické pro 6 % lidí, na druhou stranu pro 43 % by nešlo o žádný problém.

Pokud budou do léta otevřena všechna tuzemská turistická zařízení (hotely, penziony, kempy apod.), 37 % lidí téměř jistě tuto možnost využije a 12 % jen v případě, že nebude možno vycestovat do zahraničí. Téměř třetina Čechů (29 %) bude mít spíše zájem o pronájem v soukromí, či letos budou více na vlastní chatě nebo chalupě.

Lidé, kteří neplánují jet na dovolenou s ubytováním v turistickém zařízení, by své rozhodnutí přehodnotili v 38 % případů, pokud by ceny spadly na polovinu oproti běžnému standardu. Zvýšený zájem o koupi rekreačního objektu deklaruje 14 % dotázaných.

Vláda má v plánu podpořit tuzemský cestovní ruch prostřednictvím poukázek. Poukázku na částku 10 000 Kč by rozhodně využilo 49 % a spíše využilo 28 % lidí. Zajímavostí je, že nejnižší zájem je o ni mezi lidmi z nejstarší sledované věkové skupiny 51–65 let.

Z hlediska aktivit se lidé při letošní dovolené budou méně věnovat návštěvám kulturních a sportovních akcí a také kolektivním sportům. Naopak více než v minulosti budou trávit čas na chatě či chalupě a také se věnovat své fyzické a duševní kondici, cyklo a pěší turistice.

Obrázek 2: Aktivity, jimž se lidé v létě budou věnovat více či méně oproti předchozím rokům.

K létu patří i školní prázdniny. Ty děti nejčastěji tráví v domácím prostředí nebo na dovolené s rodiči. Většina dětí (62 %) také obvykle tráví prázdniny u prarodičů, či s nimi jede na dovolenou. Podle získaných dat budou i letošní prázdniny pro děti do patnácti let pravděpodobně podobné těm minulým. Na druhou stranu 35 % rodičů cítí, že letos bude mít o prázdninách s umístěním dětí větší problém než v předchozích letech.

Průzkum proběhl ve dnech 27. dubna až 5. května 2020 a zúčastnilo se ho 1000 obyvatel ČR ve věku 18–65 let. Průzkum pro Institut pro politiku a společnost provedla společnost MindBridge Consulting. Autorem textu je Roman Máca. Další newsletter na toto téma očekávejte 28. května 2020.