Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Koronavirus a svérázné Rusko

Jedno lidové rčení praví, že Rusko není stát, ale životní styl. Svým způsobem to platí i s ohledem na pandemii koronaviru, která v Rusku nabírá na intenzitě. Podívejme se na několik příkladů, které mohou vyvolat přinejmenším řadu otázek.

Zatímco ruská oficiální čísla v absolutních hodnotách ukazují po USA druhý nejvyšší počet provedených testů, z Ruska přicházejí svědectví, že testováni nebyli ani zdravotníci vykazující příznaky nákazy koronavirem.

Pochybnosti vyvolává i oficiálně udávaný počet úmrtí na COVID-19. Ten je v Rusku velmi nízký. Pro srovnání ČR vykazuje 24 zemřelých na 1 milion obyvatel, Rusko 11. Počet nakažených na 1 milion obyvatel je v Rusku navíc 1,5krát vyšší než v ČR. (Zdroj: Worldometers.info, data k 6.5.2020)

O stavu ruského zdravotnictví mnohé napoví i nabízené platy. Např. největší ruská infekční nemocnice nacházející se v Petrohradě aktuálně během pandemie koronaviru nabízí zdravotním sestrám s roční praxí nástupní plat 20 000 rublů (6 700 Kč) pro sestry na odděleních a 23 000 rublů (7 705 Kč) pro sestry pracující u záchranky.


Jiný obraz situace, než přináší oficiální statistiky a Kremlu loajální sdělovací prostředky, popisuje deník The Moscow Times v článku V Rusku kvůli nákaze koronavirem docházejí posádky sanitek (Russia’s Ambulance Crews Are Running on Empty as They Fight Coronavirus).

Zdravotníci a řidiči sdělili deníku, že bývají nakaženi, když hodiny jezdí s pacienty, aby našli volná místa v nemocnicích. Někdy také dochází k případům, že nemocného přivezou zpět domů, jelikož se volné místo nepodařilo najít.

The Moscow Times zmiňuje případ 47leté zdravotnice z Moskevské oblasti Ruzanny Kirakosjanové, která po 24hodinové směně zkolabovala s vysokou horečkou. Zdravotnice ze záchranné služby uvedla, že nikdo z jejího pracoviště nebyl od začátku pandemie na koronavirus testován. „Včera jsme měli pouze dvě a půl posádky. Za normálního stavu jich máme sedm,“ popsala špatnou situaci u záchranky.

Ruská státní média na druhou stranu ukazují zdravotníky jako hrdiny bojující proti pandemii a v Rusku je na státní svátek povýšen jim věnovaný den (28. duben). „Potřebujeme jen trochu trpělivosti a vše bude v pořádku,“ uvedl jeden ze zdravotníků pro státní agenturu RIA Novosti.

Nicméně samotné rozhovory se zdravotníky, které provedl The Moscow Times, ukazují poněkud jiný obrázek. Namísto heroického odhodlání vypovídají spíše o rostoucím pocitu zoufalství a beznaděje. „Velmi se bojím,“ řekl deníku 49letý řidič ambulance Dmitrij, který si nepřál uvedení jeho příjmení, a dodal, že jeden z jeho nakažených kolegů je již napojen na plicní ventilátor.

V rozhovorech si zdravotníci stěžují i na nesplněné sliby vlády. Minulý měsíc totiž Putin sliboval měsíční finanční bonusy ve výši od 25 000 do 50 000 rublů (8 375 – 16 750 Kč) pro posádky a řidiče záchranné služby. Jeden z dotazovaných řidičů ale uvedl, že reálně dostal vyplaceno 7 200 rublů (2 412 Kč).

Zdravotníci z Moskevské oblasti si také stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. Situaci se snaží řešit i tím, že si nakoupili v hobbymarketech ochranné obleky pro stavební dělníky, které následně po směně perou a suší na pracovišti.

Více z článku The Moscow Times naleznete na Novinky.cz: Pokud nás nezabije virus, bude to vyčerpání, stěžují si ruští záchranáři. Systém kolabuje.


Specifické ruské pojetí boje proti koronaviru ukazují i případy z posledních dvou týdnů. Tři lékaři, kteří veřejně upozornili na problematické pracovní podmínky zdravotníků, za záhadných okolností vypadli z oken nemocnic.

O případu informuje CNN v článku Tři ruští lékaři, kteří se uprostřed pandemie koronaviru příliš ptali, vypadli z oken nemocnic (Three Russian doctors fall from hospital windows, raising questions amid coronavirus pandemic).

CNN uvádí, že dvě lékařky pád nepřežily a třetí lékař zůstává hospitalizován. Všechny tři případy, které jsou ruskými orgány vyšetřovány, vyvolaly bouřlivé diskuse v médiích a na sociálních sítích.

V těžkém stavu se nachází lékař záchranné služby Alexandr Šulepov z Voroněže. Ten byl nakažen koronavirem a byl od 22. dubna hospitalizován. Ve stejný den Šulepov a jeho kolega Alexandr Kosjakin publikovali na internetu video, ve kterém zmiňují, že Šulepov byl nucen pracovat dále, i když byl pozitivně testován.

Kosjakin si již dříve na sociálních sítích stěžoval na nedostatek ochranných pomůcek, za což byl vyšetřován policií pro údajně šíření dezinformací.

Jiný případ je ze sibiřského Krasnojarsku. Vedoucí lékařka tamní nemocnice Jelena Nepomňjaščaja zemřela 1. května po pádu z okna. K incidentu mělo dojít během jejího setkání s regionálními úředníky ministerstva zdravotnictví, uvedla místní televizní stanice TVK.

Lékařka s nimi již dříve měla konflikt, když si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek. Úředníci naopak tvrdili, že její nemocnice je dostatečně zásobena.

Další případ se stal 24. dubna ve známém Hvězdném městečku, kde prochází výcvikem ruští kosmonauti. Po pádu z okna zemřela vedoucí tamní záchranné služby Natalija Lebeděvová, která jevila příznaky nákazy koronavirem. Nemocnice následně k případu pouze uvedla, že se jednalo o „tragickou nehodu“.

Více z článku CNN naleznete na Novinky.cz: Ruští lékaři, kteří kritizovali podmínky pro boj s koronavirem, vypadli z oken.