Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Lidovci sami za sebe

Očekávané vítězství Mariána Jurečky ukazuje, kam bude KDU-ČSL směřovat, a příznivci úzké spolupráce opozičních stran budou zklamáni.

Mimořádný volební sjezd měl rozseknout důležitou otázku: Máme vytvořit koalici s někým jiným a jít do parlamentních voleb příští rok posíleni, nebo budovat značku a snažit se odsát voliče jiným formacím? Zatímco Jan Bartošek byl naladěn pro-kooperačně, Marián Jurečka reprezentoval spíše pragmatický a solitérní přístup. A delegáti jasně rozhodli: KDU-ČSL má k předvolební spolupráci zaujmout defenzivní postoj, jelikož se nechtějí znovu spálit jako v případě zrušených zásnub se STANem v roce 2017. Místo široké kooperace tak v roce 2021 spíš uvidíme lov v sousedních vodách a propagace klidné síly jakožto přijatelné a hodnotově ukotvené alternativy vůči STAN a ODS. Je vidět, že staré křivdy evidentně lidovci ještě nepřekousli.

Druhým momentem sjezdu byl viditelný příklon k ekologii a environmentálním problémům. Konzervativní zelená politika se tak stane vedle tradiční prorodinné politiky hlavním tahákem lidovců. Ochrana přírody, půdy, vody a zachování starých dobrých zvyků při sedlačení může totiž konvenovat části voličů ODS, kteří i přes jistou otočku Fialova vedení mohou být přesvědčeni, že občanští demokraté nedělají pro přírodu dost. Taktéž v českém rybníčku je znatelný počet voličů, kteří původně volili stranu Zelených, a dnes hledají nějaký smysluplný projekt, do kterého by investovali svoji důvěru a Piráti jsou pro ně příliš „funky“. To jsou ony jednotky procent, které mohou lidovcům zaručit vstup do poslanecké sněmovny, jelikož i přes bojovnou náladu vedení jsou 9procentní výsledky z dob Luxových už dávno minulostí.

KDU-ČSL tak chce nabízet českou verzi německé, a hlavně rakouské lidovecké politiky. Vedení zjistilo, že dosavadní boj proti homosexuálům, potratům, LGBT komunitě a všemu zvrácenému jejich image nesvědčí. Klidná síla musí být klidnou silou pro většinu populace. Ne, že by tyto názory do budoucna změnili, ale nebudou je tak hlasitě prezentovat a do popředí vystrčí tradiční rodinu, sociální starostlivost a komunitu, plus nové a široce akceptovatelné téma životního prostředí.

Lidovci nám zezelenají a chtějí se o budoucnost porvat sami. To je odvážný krok, ale jak se říká, odvážnému štěstí přeje. Navíc Marián Jurečka ve svém proslovu téměř vynechal kritiku současné vlády či hnutí ANO. Jméno Andrej Babiš nezaznělo vůbec. Tudíž je jasné, že si vedení KDU-ČSL chce nechat všechny cesty otevřené. Kdybych byl škodolibý, tak bych řekl, že to je typicky lidovecký přístup.