Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Nepopulární názor na demonstrace

Co se obecně demonstrací a občanského aktivismu týče, jsem vždy pro a nadšen. Je skvělé vědět, že navzdory některým zprávám, jak Češi na politiku a dění kolem sebe neberou ohled, se vždy najdou tací, kterým to nejen jedno není, ale jsou ochotni obětovat svůj volný čas a snaží se zapojit do veřejného dění. Problém se současnými demonstracemi tak vidím jinde, než v tom, že nějaké jsou. Problém vidím v tom, že k ničemu nevedou a mohou řadu lidí opět dostat do pocitu, že nic nezmění a začnou na politiku kašlat.

Proč si to myslím? Inu cílem demonstrací je demise Andreje Babiše a jeho odchod z vlády, případně pád celé vlády. To však předseda vlády sám opakovaně odmítl a dle všeho by ho ze Strakovy Akademie nedostal ani „pár volů“ a tím výjimečně nemyslím duo Okamura, Foldyna. Demonstrace jeho postoj nezmění. Nezmění se ani postoj straníků ANO, kteří za svým předsedou budou stát, dokud sám neřekne dost. Aby ne, když právě díky Babišovi na billboardech ANO vyhrálo šest voleb v řadě, naposledy volby do Evropského parlamentu, které se konaly již pod vlivem těchto demonstrací.

Demonstrace a kauzy nezamávají nejspíše ani s voličskou základnou hnutí ANO. Ti i díky sociálním sítím, řetězovým emailům a „šuškandám“ věří, že jde  o placené akce. Podobný rozhovor dvou starších dam jsem si alespoň vyslechl cestou přes Václavské náměstí plné demonstrujících. I kdyby však drtivá většina voličů nevěřila, že každému demonstrujícímu dává Kalousek a ODS 150 korun českých za účast, přesto stále nejvíce z nich svůj hlas dává právě hnutí ANO. Tak to alespoň poslední volby ukázaly, když kromě Prahy ANO zvítězilo ve všech velkých městech (krajských a statutárních) a naprosté většině obcí s rozšířenou působností.

Demonstrace by tak mohly změnit přístup ČSSD a KSČM, které ANO a Andreje Babiše u vlády drží. Ani v tomto případě to však podle mě není pravděpodobné. Případný pád vlády by totiž znamenal dvě věci, buď by Miloš Zeman znovu pověřil Andreje Babiše sestavením vlády, který by utvořil menšinový kabinet bez důvěry, nebo by došlo k předčasným volbám. V obou případech by levicové strany ztratily posty, funkce, vliv na rozhodování vlády a v nejhorším případě by se musely chystat na nové volby. Vzhledem k jejich klesající úspěšnosti a vysychající pokladně (zejména v případě ČSSD), by však volby mohly skončit katastrofou – ani jedna strana by nezískala poslanecký mandát. Samozřejmě by to z dlouhodobějšího hlediska mohlo mít, zejména pro ČSSD, spíše blahodárný účinek, ale jak chcete ztrátu poslaneckého mandátu vysvětlovat straníkům s dětmi, hypotékami a americkými motorkami? Ani plná náměstí tak patrně toto kormidlo neotočí.

Pro koho tak tato série demonstrací je? Pro zbylé „normální“ strany a jejich voliče (tzn. všechny opoziční strany vyjma SPD)? A k čemu to, když si pak stejně ve volbách kradou voliče navzájem a nejsou schopny hnutí ANO porazit. Upřímně mi to trochu připomíná situaci z dob Opoziční smlouvy. Ne, že bych si to pamatoval, tolik mi opravdu není, ale i tenkrát se zvedla poměrně velká vlna občanského odporu vůči vládnoucímu uspořádání. Výsledkem byla Čtyřkoalice, ve kterou bylo vkládáno tak velké očekávání, až se raději sama včas rozpadla a tak velké zklamání lidí, že se díky propadu volební účasti bouchalo šampaňské v ulici Politických vězňů.

V lecčems mi současná situace přijde podobná. Je skvělé, že se tolik lidí zajímá o politiku a má potřebu se k ní nějak vyjádřit. Ale jak dlouho budou lidé ještě ochotni se každý týden vyjadřovat, když to evidentně k ničemu není? Možná ze mě mluví skepse, ale opravdu se obávám, že tyto demonstrace ve finále povedou jen ke znechucení lidí a z ještě větší špatné nálady z politiky a politiků samotných. A to by při současném mírně se zvedajícím zájmu a tím i mírně se zvedající volební účasti byla vážně škoda.