Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Porovnání České republiky a Nizozemska v boji proti COVID19

V Nizozemsku se nakazilo 5x více lidí než v České republice (Nizozemsko: 48 783, Česká republika: 10 024 nakažených). Nizozemci však v současnosti hlásí mírnější relativní nárůst nově nakažených než Češi. Přestože zůstává denní nárůst nově nakažených v obou zemích pod 1 %, tak některá restriktivní opatření zůstávají v platnosti. Nizozemská opatření jsou o něco přísnější, a proto má tato země pravděpodobně nižší relativní nárůst nově nakažených než Česká republika. Čísla by se ještě mohla změnit v souvislosti s rozsáhlými demonstracemi, které v Nizozemsku v minulých dnech proběhly. V Česku se demonstrace takového rozsahu nekonaly.

Graf 1: Procentuální nárůst celkového počtu nakažených v Nizozemsku a České republice za posledních 14 dní.

Zdroj: MZČR a RIVM

Tabulka 1: Srovnání opatření přijatých v boji proti pandemii Covid-19 v Nizozemsku a České republice.

Zdroj: Vláda ČR a Government.nl

Demonstrace

V obou zemích proběhly demonstrace v souvislosti se zabitím George Floyda v americkém Minneapolis. V Česku se u pražských protestů konaných 6. a 13. června sešlo několik stovek lidí, kteří ze Staroměstského náměstí zamířili k ambasádě USA. V Nizozemsku se od 1. června konalo 27 samostatných demonstrací, z nichž u 20 setkání bylo přítomno více jak 1000 osob. Tyto demonstrace porušily pravidla pro veřejné shromažďování a vyvolaly obavy z dalšího šíření koronavirové nákazy. Nizozemský premiér Mark Rutte řekl o prvním amsterdamském protestu konaném 1. června: „Měly byste být přesvědčení, že smrt George Floyda je nepřijatelná a protesty na Dam Square v této podobě jsou nezodpovědné.“

Nizozemští lékaři budou v následujících týdnech zcela určitě hledat spojitosti mezi nově nakaženými a proběhlými demonstracemi. Dopad konání masových protestů na epidemiologickou situaci v zemi by měl být znám nejdříve za měsíc. Menno de Jong, virolog z amsterdamského University Medical Center uvedl, že demonstrace mohou být potenciálně “super šířící událostí”.

Graf 2: Počet nově nakažených Covid-19 v Nizozemsku a České republice za posledních 14 dní.

Zdroj: MZČR a RIVM

Poznámka: Černé tečky označují data dvou největších amsterdamských demonstrací konaných 1. června (zúčastnilo se odhadem 5 000 demonstrantů, ale některá média uvádějí, že na akci bylo až 10 000 lidí) a 10. června (zúčastnilo se odhadem 11 500 demonstrantů) U Česka označují černé tečky pražské demonstrace konané 6. června (zúčastnilo se odhadem 300 demonstrantů) a 13. června (zúčastnilo se odhadem 400 demonstrantů)

Dopad českých a nizozemských demonstrací na další vývoj okolo nákazy Covid-19 bude pravděpodobně dosti rozdílný. Dvou pražských demonstrací se vždy zúčastnilo kolem 300-400 osob, což je pouhý zlomek ve srovnání s nizozemskými protesty, na které téměř každý den dorazily stovky až tisíce demonstrantů po celé zemi. Nebylo by velkým překvapením, pokud by nadcházející týdny přinesly významný nárůst nově nakažených nizozemských pacientů.