Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Trumpova „návštěva“ KLDR

Donald Trump se v neděli v demilitarizovaném pásmu mezi Jižní a Severní Koreou nečekaně sešel se severokorejským diktátorem Kim-Čong unem. Jednalo se o jejich třetí společné setkání, při kterém bylo hlavním tématem obnovení rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR.

Trump se stal prvním prezidentem USA, jenž v rámci schůzky vkročil na území tohoto totalitního státu – to je určitě chvályhodná událost dávající naději na možnou denuklearizaci Korejského poloostrova, avšak dle záběrů zahraničních agentur ji byla přítomná také velmi početná skupinka zástupců severokorejských médií, které toto setkání náležitě „zpropagují“ (čtěte zneužijí). Americký prezident nezapomněl zmínit, že schůzka byla „velmi legendární“, „historická“ a „velký den pro svět“.

Otázkou po takových prohlášeních zůstává, kdy se KLDR konečně rozhoupe ke konkrétním krokům, jež by vedly k otevírání režimu světu či k již zmíněnému jadernému odzbrojování. V minulosti jsme již párkrát mohli být svědky toho, kdy severokorejští vůdci něco slíbili, ale k činům již nedošlo.

Jako z jiné galaxie se zdá být Kim-Čong unova potenciální návštěva Bílého domu. Umí si snad někdo představit, že by tento diktátor cestující maximálně vlakem do okolních spřátelených států, podnikl cestu letadlem do země, která by i přes bohulibá prohlášení prezidenta Trumpa severokorejský režim nejraději hned zítra zlikvidovala? Tato návštěva by se určitě nezamlouvala také mnohým Američanům, kteří už teď musí skousnout partnerství s některými nedemokratickými státy.