Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Vítejte, paní von der Leyenová!

Sláva všem europoslancům! Po vleklých jednáních evropských lídrů o jméně budoucího předsedy Evropské komise (EK) se včera Europarlamentu (EP) podařilo hlasováním o tomto postu potvrdit do funkce německou ministryni obrany, křesťanskou demokratku Ursulu von der Leyenovou. Tato matka sedmi dětí se stane první ženou v historii EK, jež bude stát v jejím čele. Nečeká ji snadná práce, což může napovídat včerejší hlasování o jmenování, jelikož získala pouze o devět hlasů více, než bylo potřeba. Evropská média proto dnes téměř jednotně zmiňují, že v dobách největšího neklidu v historii EU, se bude muset stát „ministryní kompromisu“ a pokusit se sblížit nemalý počet znesvářených unijních aktérů.

A jaké jsou vlastně její hlavní priority? Má v úmyslu zavést nová pravidla na ochranu klimatu, posílit sociální rozměr evropské integrace, reformovat společnou migrační a azylovou politiku a lépe naslouchat EP. Dozajista důležité cíle, jejichž prosazování skrz unijní instituce nebude procházkou růžovým sadem, a bude proto zajímavé sledovat, kolik se toho nakonec nové EK podaří splnit. Není žádným tajemstvím, že je koněm Merkelové a Macrona, a proto bude určitě mnoho Evropanů zvědavo, zdali se bude po plánovaném Brexitu zvyšovat výkon neměcko-francouzského motoru či dojde k většímu naslouchání méně vlivných členů požadujících změny rozložení moci v rámci unijních struktur.  Máme se tedy na co těšit, drazí Evropané!