Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Volby ve Velké Británii – premiér slíbil změnu. Kde začít?

Vítěz voleb Keir Starmer přijíždí do tradičního sídla britských premiérů na adrese Downing Street 10. Limuzína zastavuje, Starmer opouští auto, bere svoji ženu za ruku a jde se přivítat s lidmi. Jásající dav třepetá malými britskými vlaječkami. Tady stisknutí ruky, tady pusa na tvář, děti povinně také. A konečně, pultík uprostřed ulice. Všechny kamery míří jenom na něj. Starmer se dočkal. Jde k němu, stoupne si, otevře složku, olízne rty a jde na to. První proslov jako premiér. Teď bude měnit Velkou Británii.

Výsledky voleb jsou jasné. Labouristé přebírají moc s obří většinou. V Dolní sněmovně získali 412 z celkových 650 křesel, a jde tak o téměř rekordní počet mandátů. Po 14 letech končí vláda pravicové Konzervativní strany. Vzhledem k výsledkům bude mít Starmer relativně volnou ruku, díky převaze v Dolní komoře nebude mít problém prosadit svůj program.

Ani triumfální příjezd do Downing Street, ani mimořádný počet mandátů, ani vzletná slova o „změně“ ale nezakryjí méně růžovou pravdu: labouristy podporuje jen asi jedna třetina Britů. Při poměrně nízké 60procentní účasti strana získala celkově méně hlasů než při minulém hlasování v roce 2019. Britové jsou spíš znechucení politikou ničeho a covidovými skandály pravicových konzervativců, než že by zahořeli pro program labouristů.

Změna – jako nosný termín celého Starmerova projevu. Politika se prý musí vrátit k lidem. Mluvil k dělníkům a zdravotním sestrám, učitelům a dalším lidem, kteřísi podle něj „zaslouží respekt“. Chce bezpečnější hranice, bezpečnější ulice, důstojnou práci, levnější energii, školy a vysoké školy a dostupné domy. Děkuji pěkně. Co chtěl Rishi Sunak, když před stejným domem stál v roce 2022? Školy, bezpečnější ulice, bezpečnější hranice atd. Jeho proslov ale tehdy zahrnoval ještě něco velmi důležitého – podporu ozbrojeným silám. Sunak během těch svých prvních pěti minut slávy mluvil o domácích i zahraničních tématech. Nezapomněl na klimatickou změnu, ekonomickou situaci, a hlavně válku na Ukrajině. Toto Starmer zcela vypustil.

„Moje vláda vám bude sloužit. Politika může být silou dobra – to ukážeme. A tak budeme vládnout. Nejdřív země, potom strana.“

„Nepochybujte o tom, že obnovíme Británii… S bohatstvím vytvořeným v každé komunitě.“

„Protože bez ohledu na to, jak prudké byly bouře v dějinách… Jednou z největších předností tohoto národa… byla vždy naše schopnost proplout do klidnějších vod.“

Slíbil lidem Starmer. A co to znamená? Zní to hezky, to ano. Možná by ale místo těchto levných frází měly zaznít odpovědi na skutečné problémy Britů. Z průzkumu vyplývá, že nejvíc dospělých trápí ekonomická situace a problémy se zdravotní péčí. Tyto dvě oblasti jsou ústředním tématem už zhruba čtyři roky. A narůstá nespokojenost s migrační politikou, jako problém to vidí 41 procent lidí. Kriminalita, vzdělání nebo životní prostředí jsou pro Brity okrajové téma. Tudíž, pane premiére, ty největší problémy už znáte. Víte o nich už déle než čtyři roky a jako muž v pozadí, stínový ministerský předseda a šedá eminence jste měl spoustu času se na ně připravit. Jestli je čas na změnu, měla by se nová vláda soustředit na řešení těchto konkrétních dlouhodobě přehlížených oblastí. Hodně štěstí.