Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Výbuch petardy utrhl mladíkovi ruku, musel pro něj letět vrtulník

Takto zní titulek článku webu TN.cz. Jiný článek pojednávající o silvestrovských „oslavách“ nás zavede např. na jih Moravy Brněnský Silvestr: muž kvůli pyrotechnice přišel o ruku, cizinec se sám pobodal.

V České republice v posledních několika letech stoupá poptávka po vyšší bezpečnosti. Ta se týká zejména vnějších hrozeb. Ve spojitosti s touto poptávkou se poměrně paradoxně jeví bujaré „oslavy“ konce roku, kdy řada osob zpravidla „posilněná“ alkoholem riskuje nejen vlastní bezpečnost. Např. nesprávným používáním zábavní pyrotechniky.

Stává se tak tradicí, že Silvestr je dlouhodobě dnem, kdy mají záchranné složky v roce nejvíce napilno. Jinými slovy Silvestr je dnem, kdy Češi nejvíce riskují svou bezpečnost.

Pokud se bavíme o problematice zábavní pyrotechniky, ta se do veřejné debaty dostává zejména vzhledem k neblahému účinku na zvířata. To je samozřejmě velký problém. Nicméně pro mě osobně je záhadou, když tak bažíme po vyšší bezpečnosti, proč houfně a zbytečně riskujeme? Navíc každý z nás určitě viděl otřesné fotky, jaká zranění dokáže zábavní pyrotechnika způsobit. O nedostatečné informovanosti tak nemůže být řeč.

Zdroj: iRozhlas.cz

Rozdíl je v tom, že existují hrozby, u kterých má naše společnost nulovou toleranci. A pak jsou hrozby, které již tradičně způsobují reálně nemalé škody, ale naše tolerance je u nich jiná. Rizika jsme tak ochotni podstupovat a často i bezhlavě vytvářet. To pak mívá fatální následky.

Když tedy voláme po vyšší bezpečnosti, měli bychom začínat rovněž u sebe. A jak? Celkem jednoduše – zodpovědným chováním.

„To neděláš dobře, Jaromíre, že strkáš ty vypálený sirky zpátky do krabičky,“ zní známá filmová hláška, která ale platí. Pokud chceme žít v bezpečné zemi, měli bychom se i my chovat bezpečně a ne lehkovážně hazardovat.