Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

Zakysaná Smetana

V pondělí 15. dubna večer vypukl požár v pařížské Notre-Dame. Již ten večer zveřejnila Emma Smetana na svém Instagramu selfie s hořící katedrálou, fotografii sdílel také Instagram DVTV, pro kterou Emma Smetana pracuje. A začala zábava. Internetový lid se nejprve potichu pochechtával nad absurdností fotky, aby ji následně začal upravovat a vznikl mem. Po právu, protože kdo normální si dělá selfie s hořící budovou? Je to stejná pitomost, jako si dělat selfie s autonehodou, leteckým neštěstím nebo mrtvolou. Ano, i když je to pitomost, děje se to a pravidelně a po právu si z toho dělají lidé legraci. U Emmy Smetanové tomu nebylo jinak.

Celé úterý tak byl český internet plný koláží a fotomontáží a lidé se bavili. Nikoho přitom nenapadlo vysvětlit voličům SPD, že Emma Smetana ve skutečnosti nebyla u zkázy Hindeburgu, potopy Titanicu či rozhodnutí rozhodčích při derby pražských „S“. Tito lidé se naštěstí zabavili kolážemi s muslimy v Paříži ještě horší obrazové kvality a dost možná si tak nebudou myslet, že reportérka mohla i za tato neštěstí (jsem fanoušek Sparty, takže bod z derby je sice fajn, ale Sčastného to udrží i pro další zápasy na lavičce, takže to vlastně je neštěstí). Bohužel, jak už tomu bývá, někteří měli potřebu se vyvztekat ze své frustrace, a tak přidali i nějaké ty nadávky a urážky.

To samozřejmě vyburcovalo kolegy a kamarády Emmy, kteří ji vyrazili na pomoc s tím, že to už zavání kyberšikanou. A tady začíná problém. Víte, já chápu, že chtěli bránit kolegyni/kamarádku, ale kde byli, když po internetu běhali vtipy a memy s klukem, „co to dal do jiného hrníčku“? Postavili se za Dádu Patrasovou po jejím vánočním rally? Nebo hájili čest Džambulky Bartošové v průběhu několika měsíců, kdy byla vděčným terčem pro internetovou zábavu, ale i urážky? Zastával se někdo někdy Jolandy nebo Vlasty Plamínka? A to nemluvím o tom, jaké veškeré vtipy a hlavně urážky a vulgarity si člověk přečte pod jakýmkoliv příspěvkem jakéhokoliv politika.

Pokud jim tyto, ale i hromada dalších případů, nestálo za to označit je kyberšikanou a postavit se na stranu „oběti“, pak jde jen o pokrytectví pramenící z toho, že najednou jde o někoho kolegyni/kamarádku a já ho budu bránit. A z pokrytectví nikdy nic dobrého nevzešlo a nevzejde.