Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

28. 4. 2020

Více o události

Informovanost občanů o současné situaci je jedním z důležitých pilířů fungující demokratické společnosti. S rozvojem mediálního světa a globalizace se rychlé šíření novinek stalo téměř samozřejmostí. Informací je v mediálním prostoru mnoho a pro čtenáře může být obtížné rozlišit fakta a upravené skutečnosti.

Problematika fake news v době koronavirové byla rozebírána na online debatě pořádané Institutem pro politiku a společnost dne 20. 4. 2020 od 16:00. Debaty se účastnila velvyslankyně České republiky v Itálii Hana Hubáčková, náměstek pro řízení sekce evropské při Ministerstvu zahraničních věcí Aleš Chmelař, italsko-český publicista a překladatel Andreas Pieralli a novinářka a spolupracovnice České televize Nicole Ludwig-Nicolaci. Debatu moderovala europoslankyně Martina Dlabajová.

Paní velvyslankyně Hana Hubáčková vidí problém v komunikaci EU s italskou veřejnosti. Podle ní je EU složitá instituce a většina občanů ji nerozumí, což vede ke snadnějšímu přijímání neadekvátních informací. Poukazuje na rozdíl mezi diplomatem a novinářem. Diplomat je „cvičený“ na rozpoznávání informací a zpracovává je interně. Dle jejího názoru mají lidé menší možnost ověřování pravdivosti informací díky izolaci.

Podle Aleše Chmelaře zažívají mainstreamová média obrovský konkurenční boj. Klíčová je rychlá komunikace úřadů k občanům, aby se zabránilo nekontrolovatelnému šíření fake news. Dle jeho názoru v diplomacii chybí emoční složka, jelikož novináři pouze tlumočí fakta. Uvedl, že partnerství a solidaritu si v EU vyjadřují členské státy každý den.

Za důležité považuje Nicole Ludwig-Nicolaci přesně rekonstruovat zdroje, což není vždy úplně jednoduché. Srovnává italskou a českou mentalitu médií. V Itálii hrají hlavní role hlasité a skandální zpravodajství. Česká žurnalistika působí těžkopádně a postrádá lehkost. Česká společnost podle ní potřebuje žurnalistiku, která se nebude bát vyvolávat více emocí. Myslí si, že je občas obtížné se ubránit úmyslným fake news. Na závěr zmiňuje, že v poslední době přibývá Italů s negativním názorem na EU.

Andreas Pieralli tvrdí, že náchylnost podléhat falešným zprávám souvisí s průměrnou vzdělaností populace. Fake news nejsou o faktech, ale o emocích, proti kterým je nejúčinnější bojovat opačnými emocemi. EU by měla vyjádřit větší pochopení italským občanům v otázkách okolo italská mafie, veřejného dluhu či nezaměstnanosti.