Efektivní využívání energie a odpadů v podnikatelské sféře
Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Českou spořitelnou pořádal v úterý 24. listopadu 2015 veřejnou debatu na téma Efektivní využívání energie a odpadů v podnikatelské sféře. Přijetí k diskuzi pozvali Max Wandler, expert na energetiku České spořitelny, Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství a František Petružálek, šéfredaktor časopisu Czech Industry. Debatu moderoval Jan Macháček, analytik Lidových novin a předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.
Petr Havelka seznámil publikum s plánovanou legislativou Evropské komise, která se bude týkat změn v oběhovém hospodářství. Tato legislativa klade důraz na potřebu třídění, recyklace a další úpravy odpadů. Havelka hovořil především o plánu odpady ze 70 % recyklovat. Zbylých 30 % se bude dále energeticky zpracovávat, nebo skládkovat. Připomenul, že skládkování v Česku se omezuje a chválil Ministerstvo životního prostředí za zavedení systému BRKO, ačkoli je třeba stále pracovat na zvýšení recyklace u nás. Samotné Ministerstvo přitom plánuje novou legislativu, která by měla být účinná od jara 2016. Havelka, ale i další panelisté zdůraznili potřebu sladění této legislativy s plány Evropské unie.
František Petružálek tvrdil, i když je energetika konzervativní, nacházíme se právě v přerodu, který ale bude ještě dalších 10 let trvat. Nicméně systém, který bude posléze nastaven, bude platný dalších 50-60 let. Tato informace pak byla spojována s potřebou boje proti energetické chudobě, která se týká až miliardy lidí na světě. Až 80 % vyrobené elektřiny využívají vyspělé, bohaté země.
Proto je dle Petružálka a Wandlera třeba zaměřit se na investice do nových technologií a výzkumu. Všichni tři panelisté pozitivně hodnotili konec fotovoltaické éry a kritizovali jakékoli další dotace a investice. Sám Wandler potvrdil, že pro banky je mnohem výhodnější a zajímavý projekt menší, lokální. Za současný hit označil právě zpracování odpadů. Na něj navázal Havelka s doporučením zaměřit se na širší spektrum zpracovatelských technologií a další upouštění od skládkování. Inspirovat se dle něj máme např. v Polsku.