Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

6. 6. 2019

Více o události

Kapitálový trh v Česku bohužel zatím není natolik vyspělý, aby efektivně přerozděloval volné finanční zdroje, ať ty na spořících účtech domácností nebo investorů, k podnikatelům, kteří je potřebují pro růst svých firem. Začátkem března proto vláda přijala novou koncepci, kterou chce podnikům zjednodušit přístup ke kapitálu a občany motivovat k investování, a tímto zvýšit jejich bohatství.

Na téma problematiky rozvoje kapitálového trhu pořádal Institut pro politiku a společnost 6. června 2019 pracovní snídani. Na ní vystoupili Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR, SR a Rakousko; Lenka Dupáková, náměstkyně pro mezinárodní vztahy a finanční trhy, Ministerstvo financí ČR a Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh. Akci moderovala Maria Staszkiewicz, výkonná ředitelka, Česká fintech asociace.

Spolupořadatelem pracovní snídaně byla společnost MasterCard.

Lenka Dupáková připomenula Koncepci rozvoje kapitálového trhu, která byla v březnu 2019 schválena vládou. Ta má vytvořit dlouhodobou strategii pro rozvoj kapitálového trhu a její příprava sahá až do roku 2015. Koncepce obsahuje sadu 27 opatření rozdělených do jednotlivých oblastí.

Dokument rovněž navazuje na program Digitální Česko a na Inovační strategii. Cílem koncepce je tak přispět i ke zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky jako celku. Je potřeba efektivní distribuce kapitálu nejen v rámci investování ve větším měřítku, ale i pro domácnosti, které mohou lépe zhodnocovat svoje úspory.

Podle Dupákové má průměrný Čech v depozitech více než polovinu svého majetku. Zatímco občan ze „starých“ členských zemí EU má takto uloženo 30 % majetku.

Miroslav Lukeš uvedl, že digitální transformace je pro Česko na jednu stranu příležitost, ale zároveň i hrozba s ohledem na vývoj v dalších zemích. Dodal, že finanční gramotnost je v ČR poměrně nízká a dokládá to i způsob spoření. Problémem je podle Lukeše i to, jak se finanční gramotnost vyučuje. Učebnice finanční gramotnosti připomíná učebnici monetární ekonomie, zdůraznil.

Důležité je podle něj poskytnout jednoduché nástroje, které ukazují, jak finance jednoduše plynou. Moderní technologie oproti hotovosti zvyšují povědomí o příjmech a výdajích. Připomenul také svou zkušenost s řemeslníky, kteří používají hotovost a nemají tak přehled o svých příjmech a výdajích.

Na místě je i spolupráce se školami či realizace více „cashless“ aktivit např. v rámci festivalů. Doplnil Lukeš.

Jana Brodani jako dobré řešení rozvoje kapitálového trhu vidí takové zatraktivnění dluhopisů, které po nich vyvolá poptávku. Řada subjektů podle ní o této možnosti financování ani neví a automaticky odpovídají, že „půjdou do banky pro úvěr“.

Kapitolou samou pro sebe jsou „podvodné dluhopisy“. Resp. firmy, které vzniknou, vydají dluhopisy a posléze zaniknou. Poznávacím znamením takové činnosti jsou slogany typu „vysoký výnos bez rizika“.

Financování firem vidí ve třech dimenzích. Velké firmy by měly vstoupit na burzu, střední využít formu financování v podobě dluhopisů a malé firmy se mohou zaměřit na tzv. business angels nebo na financování „3F“, tj. family, friends, fools.