Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

27. 9. 2021

Více o události

Online debata „Německé volby, implikace pro EU i mimo ni” se vysílala živě 22. 9. 2021 na facebookovém profilu a YouTube kanálu Institutu pro politiku a společnost. Pozvání do debaty přijali řečníci Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, J.E. Tomáš Kafka, český velvyslanec v Berlíně a Robert Schuster, politolog a novinář Lidových novin. Debatu moderoval Jan Macháček, předseda Správní rady Institutu pro politiku a společnost. 

Tomáš Kafka k současné situaci zmínil, že pozornost se upíná na momentálního favorita voleb, Olafa Scholze, ale ne na stranu SPD jako celek. Scholz si sice získává sympatie svým mírným charakterem, nemá však plnou podporu své strany. Co se týče srovnání českých a německých voleb, Tomáš Kafka vidí podobnost například v tom, že COVID-19 hraje v předvolebních debatách a kampaních překvapivě malou roli.

Rudolf Jindrák dodal, že kromě covidové krize se předvolební debaty překvapivě vyhýbají i tématu EU. K poklesu volebních preferencí CDU/CSU uvedl, že Angela Merkel se mohla (a měla) dříve zapojit do kampaně coby podpora svého stranického nástupce, jelikož úspěch CDU/CSU spočíval hlavně v její popularitě.

Robert Schuster poukázal na skutečnost, že voliči pravicové CDU/CSU byli v posledních letech i levicoví liberálové, jejichž sympatie si Merkelová získala. Letošní neúspěch se tak pojí s tím, že se tito voliči s jejím odchodem vrátili k levicové SPD. Růst preferencí SPD považuje Robert Schuster vzhledem k celoevropskému úpadku sociálně-demokratických stran za pozitivní zprávu. Změnu v podobě rozpadu koalice SPD a CDU/CSU také vnímá za demokracii prospěšnou, jelikož rozdíly mezi těmito vládními stranami se pomalu vytrácely a chyběla silná opozice, čímž se dostávala do popředí krajně pravicová AfD. 

Druhá část diskuse se zabývala důvody, které stály za nenadálým úspěchem Olafa Scholze. Řeč přišla také na zahraničněpolitickou agendu Německa. 

Rudolf Jindrák je toho názoru, že hlubší integrace států EU by nebyla ve prospěch ČR, jelikož ani na naší domácí politické scéně nepanuje jednotný názor na evropskou politiku. Očekává, že k hlubší integraci by byl nakloněn Laschet, který má názorově blízko k Francii. Co se týče přístupu k ČR, pozitivní vztah Merkelové k naší zemi vnímá Rudolf Jindrák jako přeceňovaný faktor. Co naopak považuje za velmi relevantní jsou dopady výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Podle Roberta Schustera má sice Německo přední pozici v EU, ale nežli vytvářet a naplňovat její vize, preferuje držet se stranou, dále obchodovat s Čínou, a nenasazovat své vojáky do válečných konfliktů. Tento přístup se odráží v kampani, která se zahraniční politice prakticky nevěnuje. 

Tomáš Kafka se domnívá, že Německo bude i nadále rezervované, aby neohrozilo znovuzvolení prezidenta Macrona udrželo stabilní vztahy s USA. Debatu zakončil doporučením pro Českou republiku. Dle jeho slov by ČR měla začít budovat dobrý vztah s Německem nad rámec hospodářství, vyzdvihnout svoje stabilní postavení v EU oproti Maďarsku a Polsku a vymezit několik bodů, se kterými Německo aktivně oslovovat.