Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Německé volby: implikace pro EU i mimo ni", která se uskuteční 22. září.

Zatímco se Němci připravují na hlasování ve volbách, které proběhnou 26. září a ze kterých vyvstane nová vláda, jenom jedna věc je momentálně jistá. Bude to vláda bez stabilní postavy Angely Merkel. Její odchod z funkce německé kancléřky po 15 letech a nadcházející volby neznamenají velkou změnu jenom pro Německo, ale pro Evropskou unii jako celek.

Stát také čelí mnoha naléhavým problémům, které bezesporu budou mít vliv na výsledek voleb a budoucí roli Německa. Mezi tato zásadní témata patří současná pandemie, nedávné záplavy a to, co mnozí nazývají selháním v Afghánistánu, popřípadě co situace znamená pro NATO. Tato debata zdůrazní významnou roli Německa jako takzvaného “motoru“ EU, jelikož nadcházející volby by dozajista v závislosti na výsledcích mohly znamenat posun v této dynamice. I přes to, že pravděpodobně vznikne koalice, růst hráčů jako jsou Zelení by mohl mít signifikantní vliv na politiky EU. Rovněž by to mohlo vyústit ve změnu postoje tváří v tvář rivalům jako jsou Čína a Rusko, což by bezpochyby ovlivnilo Unii jako celek.

Vystoupí:

J.E. Tomáš Kafka, velvyslanec, Velvyslanectví České republiky v Berlíně

Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru, Kancelář prezidenta republiky

Robert Schuster, politolog a novinář, Lidové noviny

 

Moderátorem akce je Jan Macháček, předseda Správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se uskuteční 22. září 15:30 – 16:30 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTubové profilu.