Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

18. 4. 2018

Více o události

Dne 16. dubna 2018 pořádal Institut pro politiku a společnost diskusi na téma Přemístnění ambasády v Izraeli z Tel-Avivu do Jeruzaléma. Pozvání do diskuze přijal Tomáš Pojar, český diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO, Jan Fingerland, novinář, rozhlasový komentátor a spisovatel, Břetislav Tureček, novinář, vysokoškolský učitel a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě, Pavel Barša, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, a Roman Joch, politik, publicista, politický komentátor a překladatel. Moderování diskuze se ujal Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Jan Macháček úvodem připomenul, že americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a zároveň oznámil přemístění americké ambasády z Tel Avivu, čímž ve světě rozpoutal bouřlivou diskuzi. Prezident Miloš Zeman je toho názoru, že by Česká republika měla USA následovat, avšak česká vláda v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem jeho přesvědčení nesdílí. Otázkou tedy je, jaké stanovisko nakonec Česká republika v této složité mezinárodně-politické otázce zaujme.

Tomáš Pojar konstatoval, že bychom se v první řadě měli rozhodovat podle sebe, a ne podle jiných států. Zmínil, že každá země má právo si určit své vlastní hlavní město. Česká republika podle pana Pojara Jeruzalém v mnohých úředních listinách již za hlavní město uznává, čemuž dále nasvědčuje i fakt, že do Jeruzaléma směruje i většina cest českých vyslanců a velvyslanců.

Pavla Barša je toho názoru, že pokud by se prezident Trump vyjádřil tak, že uznává Západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a východní Jeruzalém jako hlavní město Palestiny, tak by to nevyvolalo žádné nepokoje. Pan Barša dále mluvil o mírovém procesu, jehož cílem byla existence dvou států. Tento mírový proces byl narušen tím, že se USA, které v tomto procesu měly hrát roli nezávislého zprostředkovatele, přidaly na stranu Izraele, což konflikt dále prohloubilo. Od vyjádření Donalda Trumpa ovšem uběhlo již několik měsíců a zatím nevznikla žádná dohoda. Pan Barša si myslí, že EU a USA by měly jako skutečně nezávislí mediátoři navrhnout řešení napjaté situace.

Roman Joch souhlasil s panem Pojarem, že každá země má právo určit si své hlavní město. Konstatoval, že rozhodnutí Trumpa pouze otevřeně ukázalo, jaká je současná realita. Ideálním řešením by podle Jocha bylo vytvoření dvou států Izraele a Palestiny. Problémem je, že izraelská ekonomika je prosperující, na čemž Palestinci benefitují, a tak pravděpodobně nikdy nepřistoupí na kompromis rozdělení území na dva státy.

Břetislav Tureček reagoval na pana Pojara v souvislosti s přesunem ambasády. Míní, že právě v tuto chvíli není zapotřebí žádný přesun české ambasády. Pan Tureček zdůraznil, že Izrael není typická zem, ale jde o specifický případ, který není pod kontrolou ani Arabů ani Židů. V takto nepřehledných podmínkách není vhodné dělat žádná velká rozhodnutí, a proto bychom neměli podporovat aktivity prezidenta Trumpa, natož přejímat jeho názor na přemístění ambasád.

Přestože podle Jana Fingerlanda nepřísluší zástupům mezinárodního společenství určovat, jak má být konflikt vyřešen, lze Jeruzalém bezpochyby poměrně snadno rozdělit, například podle linie z roku 1949 na východní (palestinský) a západní (izraelský) Jeruzalém. Velký problém by ovšem mohl nastat při dělení starého města, kde se nachází Chrámová hora.

Podle Břetislava Turečka mají Američané zcela jistě dostatečné prostředky pro zřízení ambasády v Jeruzalémě tak, aby splňovala všechny bezpečnostní podmínky. Tomáš Pojar si ale myslí, že vybudování nové ambasády by mohlo trvat i 10 let, přičemž velká část lidí z ambasády pravděpodobně zůstane v Tel Avivu, protože ten je obchodním centrem a nachází se tam i většina vládních institucí. Pan Pojar zdůraznil, že kdybychom neměli za prezidenta Miloše Zemana, tak by se otázka přesunu české ambasády vůbec neřešila. Podle Pojara není reálné, aby na tomto území vznikl jeden nebo dva státy, protože se o Jeruzalém zajímají minimálně tři aktéři. Řešení, které přijde, bude proto podle něj velmi jedinečné.

Roman Joch je toho názoru, že pokud chce Palestina utvořit vlastní stát, musí si ho vyjednat s Izraelem sama, nikoliv za pomoci USA nebo EU. Jan Fingerland pak uzavřel diskuzi s tím, že USA možná nakonec zvolí taktiku slabšího zabezpečení nové ambasády a americký velvyslanec ji bude navštěvovat pouze jednou za čas v závislosti na tom, jak to bude situace vyžadovat.