Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost pořádá debatu na téma Přemístění ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Americký prezident Donald Trump v prosinci loňského roku uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a zároveň oznámil květnový přesun ambasády USA z Tel Avivu do tohoto města. Rozvířilo to bouřlivou celosvětovou diskuzi, zda jsou tato rozhodnutí správná či nikoliv. Česká diplomacie stojí před rozhodnutím, zda následovat kroky Američanů či partnerů z EU, kteří se k přesunu ambasád staví odmítavě či zdrženlivě. Zatímco prezident Miloš Zeman je pro přesun českého velvyslanectví, vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem si takto jistá rozhodně není.

Má smysl přesunem ambasád zbytečně zvyšovat už tak dosti vysoké napětí mezi Izraelci a Palestinci? Měla by ČR v tomto směru – také s ohledem na tradičně velmi přátelské spojenecké vztahy s Izraelem – následovat Spojené státy, nebo by naopak neměla nikam spěchat?

Ať již se rozhodneme jakkoliv, měla by o této věci proběhnout odborná i veřejná diskuze, kterou se touto akcí pokusíme podpořit a iniciovat.

Akce se uskuteční 16. dubna 2018 od 17:00 hodin v Šebkově paláci, Politických vězňů 7, Praha.

Vystoupí:

Tomáš Pojar – český diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO

Jan Fingerland – novinář, rozhlasový komentátor a spisovatel

Břetislav Tureček – novinář, vysokoškolský učitel, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě

Pavel Barša – výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů

Roman Joch – politik, publicista, politický komentátor a překladatel

Akci moderuje Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost