Quo vadis, Česká republiko? Aneb role digitalizace v ekonomické obnově
Institut pro politiku a společnost ve spolupráci se společností Visa zorganizoval pracovní snídani na téma: Quo vadis, Česká republiko? Aneb role digitalizace v ekonomické obnově, která proběhla 10. 9. 2021 v Praze. Hlavními řečníky byli Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR, Zdeněk Zajíček, prezident ICT UNIE, viceprezident Hospodářské komory ČR a Petr Polák, country manažer pro Českou republiku, Visa. Moderátorkou akce byla Sara Polak ze spolku prg.ai.
Karel Havlíček vyjádřil názor, že stát by neměl zásadně ovlivňovat soukromou sféru v oblasti digitalizace, protože každý podnik si musí určit sám své priority. Hlavní úlohou státu v oblasti digitalizace je tvoření legislativy a digitalizace státních služeb. Dále vyslovil myšlenku „nechme tvořit hodnoty ty, kteří je umí tvořit a nechme řídit ty, kteří umí řídit.“ Stát neumí řídit, z toho důvodu, že nemá aparát jako nějaký podnik, který má kvalifikované lidi, kapitál a umí s tím dobře pracovat. Taktéž zdůraznil, že v současnosti chybí edukace v oblasti digitálních technologií v základním směru, ne na tom nejvyšším, a právě to způsobuje nedůvěru lidí vůči umělé inteligenci. Mnoho lidí jednoduše netuší, co znamená pojem umělá inteligence a o co při ní jde. Při otázce zvyšování digitální gramotnosti je potřeba brát v potaz, že ne každá profese vyžaduje znalosti Billa Gatese v oblasti digitálních technologií, a proto je na samotných podnicích, aby naučili své lidi to, co od nich při práci vyžadují. Mladí lidé mají přirozený zájem o práci či studium v oblasti nejnovějších technologií. Je však velice potřebné dát jim praktický základ toho, aby své poznatky uměli nejen používat, ale i využívat ve svůj prospěch. S ostatními řečníky se shodl na tom, že doba pandemie nám otevřela oči v oblasti technologií a že ne všechno funguje tak, jak by fungovat mělo.
Zdeněk Zajíček si myslí, že Česko na tom v současnosti není špatně, ale je potřeba dotáhnout mnoho projektů do konce, a k tomu je potřebná spolupráce se státem. Měla by proto existovat užší spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem při realizaci některých klíčových projektů, přičemž jako příklad uvedl projekt bankovní identity, který ukázal cestu, jak by mohl spolupracovat stát a soukromý sektor. Pro všechny strany je totiž důležitá právní jistota, protože bez ní není možné zrealizovat navrhované projekty. Taktéž upozornil, že technologie již předběhly to, co jsme schopni vědět i to, jak jsme schopni je používat. Při otázce digitální gramotnosti doporučil vytvoření systému, který by monitoroval aktuální potřeby pracovního trhu, aby lidé nemuseli hledat práci na vlastní pěst, ale aby daný systém dokázal udělat tuto práci za ně. Lidé mají podle pana Zajíčka strach z toho, že neumějí dostatečně pracovat s novými technologiemi. Pandemie covid-19 nás vyškolila a ukázala, že jsme na některé věci nebyli připravení, i když jsme mohli být. Česká republika by v této oblasti měla hledat inspiraci v severských zemích.
Petr Polák potvrdil, že moderní technologie jsou v současnosti nezbytné pro život. Různé věkové skupiny mají s technologiemi různé zkušenosti, proto je potřeba klást důraz na digitalizaci napříč celou společností. Pro společnost jsou důležité jednoduché inovace, které dokážou lidem značně ulehčit život. Jako konkrétní příklad uvedl kreditní kartu, kterou používají i lidé, kteří jinak mají z technologií strach, nebo platbu mobilním telefonem, kterou ve velké míře využívají i starší lidé. Češi věří hlavně tomu, co dokáže udělat jejich život jednodušším.