Význam parlamentních voleb ve Velké Británii: dopady na EU a Českou republiku
„Labour party získala spíše křesla v parlamentu než hlasy voličů.“
Výsledky voleb nejde ani tak označit za výhru Labouristické strany jako za porážku konzervativců. Středo-levicová partaj sice získala drtivou převahu křesel v Dolní sněmovně, hlas ale dostala pouze od jedné třetiny Britů. Volby ve Velké Británii se dají interpretovat spíš jako stopka pro torye než souhlas s programem labouristů. Konzervativní strana jde po dlouhých 14 letech do opozice. „Dochází k tomu, čemu my politologové říkáme eroze, jakési opotřebování politické strany, ta strana si s sebou nesla těžké břemeno minulosti a skandálů…,“ vysvětlil Branislav Kováčik z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Je teď podle něj důležité, koho si konzervativci zvolí za svého vůdce, protože on se zároveň stane lídrem opozice. A ta bude podle obou řečníků hrát v následujících letech zásadní roli.
Tereza Hepburn, česká novinářka působící ve Velké Británii, upozornila hned na několik skutečností: opozice se musí konsolidovat a neměla by labouristům dát každý nápad zadarmo. „Nefunkční opozice je velký problém pro blaho a budoucnost země,“ uvedla.
„Keir Starmer má prvních sto dní na to, aby ukázal, jakým směrem půjde a jestli se mu to nepovede, lidi projeví obrovskou naštvanost.“
Labour party šla do voleb s heslem „změna“, i když oba řečníci se shodli na tom, že není úplně jasné, co to znamená. Labouristé nebyli během kampaně v otázce svého programu nijak konkrétní. O to důležitější teď podle Kováčika bude, s jakými body ministerský předseda přijde v následujících dnech a týdnech. Není tajemstvím, že k největším problémům ve Spojeném království patří extrémně přetížený zdravotnický systém a migrace. Už teď je jasné, že nová vláda ponechá některé konzervativci zavedené reformy v platnosti. „Podle mého názoru nebude experimentovat, on se poučí z minulost. Správný politik se musí učit z chyb svých předchůdců (…) Ty dobré věci, které tam zůstaly, ty opatření, které začaly přinášet svůj efekt, budou muset labouristé ponechat v platnosti. Bude důležité a bude otázka, jak se budou schopni vypořádat s těmi zmíněnými problémy.“
Hepburn upozornila na to, že vyřešit problémy s migrací nebo ve zdravotnictví bude velmi složité. Nepovedlo se to předchozím vládám a ani Starmerův kabinet to v parlamentu bude mít velmi snadné. Jedna věc podle ní jsou peníze – reformy jsou velmi nákladné a Británie na to zkrátka nemusí mít. Tou druhou je fakt, že Starmer se zatím neprojevoval jako silný a charismatický lídr, za kterým by šly masy, jak jsou na to ve Spojeném království zvyklí. „Vláda musí změnit pocit jednoho každého Brita o tom, že žít v Británii, je hezké, že je to země, která je příjemná pro život, pro práci a pro byznys a tento pocit ve společnosti chybí.“
„Možná bude existovat tlak, aby Starmer a Velká Británie převzali vedoucí roli NATO.“
Nová vláda bude mít podle obou řečníků velkou šanci prosadit se v zahraniční politice. Současná geopolitická situace napovídá tomu, že Evropa by mohla potřebovat nového lídra. Kováčik i Hepburn se shodli na tom, že Francie a Emmanuel Macron ztrácí vliv a Německo je v posledních měsících málo vidět. „Role Británie se pravděpodobně změní, a to i s ohledem na to, co se děje v Americe. (…) A teď to vypadá, že Donald Trump by se mohl stát prezidentem a v takové chvíli potřebujete někoho pragmatického a relativně praktického a stabilního, kdo povede minimálně z hlediska obranného Evropskou unii,“ dodala Hepburn.
„Sblížení s Evropskou unií je nabíledni a mělo se stát už řadu let zpátky.“
Hepburn zároveň připomněla, že geografickou polohu Velké Británie není možné změnit a EU je pro království prvním přirozeným partnerem. I Kováčik byl toho názoru, že posilování vztahů s Bruselem bude jednou z priorit nové vlády. Stejně jako pro Evropskou unii bude v budoucnosti důležité zintenzivnit obchodní, vojenskou a další spolupráci. „Spojené království z jakéhokoliv úhlu pohledu, ať už je to pohled například hodnotový nebo kulturní nebo jakýkoliv jiný, ta Evropská unie nebo ten evropský prostor je opravdu přirozeným prostorem, v rámci kterého Spojené království může nacházet svoje partnery, se kterými dokáže fungovat na základě principu vzájemné spolupráce a prospěšnosti,“ uzavřel debatu Kováčik.