Institut pro politiku a společnost Vás zve na online debatu "Význam parlamentních voleb ve Velké Británii: Dopady na EU a Českou republiku".

Parlamentní volby v Británii vyhráli středoleví labouristé pod vedením Keira Starmera, když získali 412 mandátů, což jim zajišťuje pohodlnou většinu v Dolní sněmovně. Vládní konzervativci po 14 letech u moci utrpěli drtivou porážku, když podle odhadů obdrželi pouze 131 křesel. Výsledek voleb ovlivní nejen ekonomiku a bezpečnost EU, ale také politické výzvy, jako jsou globální oteplování, imigrace a mezinárodní vztahy. Favoritem voličů je Strana práce, která, pokud bude zvolena, plánuje zvednout hlavně daně úspěšným podnikatelům a minimální mzdu občanů. Bez ohledu na pozici Velké Británie v evropské politice budou britské volby hrát klíčovou roli při formování různých politických rozhodnutí.

Bude po volbách vytvořena koaliční vláda, pokud žádná strana nezíská jasnou většinu? Jak výsledky voleb ovlivní migrační politiku a pracovní trh pro české občany ve Velké Británii? Budou zavedeny nové obchodní dohody, které mohou ovlivnit český export do Velké Británie?

Řečníci:

Branislav Kováčik, děkan, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov, Univerzita Mateja Bela

Tereza Hepburn, česká novinářka působící ve Velké Británii

Moderátorkou je Irena Krcháková.

Online debata se uskuteční dne 9. 7. 2024 v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našich sociálních sítích.