Jakmile slovinské zdravotnické orgány svolaly k tiskové konferenci k projednání prvního případu koronaviru zjištěného 4. března, hned další den byl potvrzen následující případ. Za pouhých sedm dní, do 10. března, bylo potvrzeno 34 případů, přičemž první případ smrti byl oznámen 14. března. Později v sobotu, kdy byl případ smrti potvrzen, se vláda rozhodla uzavřít veřejnou dopravu. Bylo také učiněno rozhodnutí o uzavření škol na dva týdny a Slovinsko oznámilo, že začne odmítat nákladní dopravu z Itálie. Rovněž byla omezen přeprava zeleniny, ovoce a živých zvířat z Itálie a dalších zemí, kde se virus šíří. Na státní hranici s Itálií byly zavedeny zdravotní kontroly.

Katolická církev zrušila všechny mše a veřejné instituce byly uzavřeny. Dne 12. března Slovinsko vyhlásilo národní epidemii a zahájilo národní plán reakce na mimořádné situace, který zahrnoval uzavření vzdělávacích institucí a zahájení práce z domova. Maloobchodní prodejny byly uzavřeny 12 dní po zaznamenání prvního případu koronaviru. Od 30. března vláda zavedla omezení pohybu mezi obcemi a zahájila různé iniciativy na podporu své ekonomiky. Je také povinné nosit obličejovou masku.

První opatření proti šíření viru přijal ministr zdravotnictví Ales Sabeder 7. března. Bylo rozhodnuto, že všechny veřejné akce konané uvnitř pro více než 500 lidí budou zakázány. Některá omezení však již byla zrušena, například již není nutné používat rukavice ve vnitřních prostorách a lidé mají povoleno navštívit svůj pozemek v jiných obcích, než je jejich trvalé bydliště. Od 4. května je naplánována nová řada uvolňujících opatření. Důležitou otázkou však zůstává, je nyní příliš brzy na uvolnění anti-koronových opatření, vzhledem k tomu, že Slovinsko je zemí se slabým zdravotním systémem?

Zdravotnická zařízení v soukromém a veřejném sektoru byla šokována náhlým nástupem Covidu 19. Byly odhaleny různé slabiny ve zdravotnických systémech a došlo k „počátečnímu boji s dodávkou ochranných pomůcek a nedostatkem vybavení pro intenzivní péči“. Virus si vybíral daň na nové vládě, která se ujala moci teprve 13. března a která se zavázala omezit šíření viru. Slovinsko se potýkalo s nedostatečným zásobováním zdravotnického personálu, masek a oděvů natolik, že si muselo objednat zásoby od různých společností. Dary do Slovinska byly poskytnuty čínskými společnostmi. Po konci Koronakrize bude muset Slovinsko čelit obviněním z korupce kvůli selhání jedné z objednávek, která se ukázala jako podvod.

V rámci svého úsilí pomoci ekonomice vyrovnat se s epidemií Slovinsko oznámilo, že společnostem poskytne rychlou pomoc v oblasti likvidity ve výši 2 miliard EUR. Začátkem dubna byl představen balíček právních „anti-koronových“ předpisů, jehož cílem bylo zachovat pracovní místa a udržet podniky nadále v chodu. Před více než týdnem se Slovinsko rozhodlo zahájit komplexní náhodný test populace na Covid-19.

S dosud potvrzenými 1 402 případy a 83 úmrtími na Covid-19 bylo Slovinsko nepochybně virem zasaženo, to ale může sloužit jako ponaučení, které pro příště zajistí lepší nouzový plán pro případnou budoucí krizi, která by mohla nastat. Ministr Zdravko Počivalšek zůstává optimistický a tvrdí, že ekonomika je vůči této ráně imunní a bude chráněna „před hlavními dopady koronavirové krize v co největší míře“.