Nejnovější report od Worldometru  z 18. května 2020 potvrdil, že ve Velké Británii je 243 695 potvrzených případů koronavirovou nákazou, na kterou již 34 636 lidí zemřelo. Celkový počet obětí ve Velké Británii zůstává oficiálně nejvyšší v Evropě.

Vláda již 24. února informovala BBC, že je dobře připravena řešit případy koronaviru. Nemocnice Arrowe Park v konferenčním centru Wirral a Kents Hill Park v Milton Keynes byla označena jako „izolační“ zařízení. Zároveň potvrdili, že budou i nadále úzce spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací. Od února Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že byly podniknuty kroky ke kontrole šíření COVID-19. V některých nemocničních jednotkách zřídili specializované týmy v každé ambulanci. Byly vyvíjeny testy na koronavir, které umožnili testovat denně více než 1 000 lidí. Rovněž bylo zavedeno zvýšené sledování přímých letů z Číny, Thajska, Japonska, Jižní Koreje, Hongkongu, Tchaj-wanu, Malajsie a Macaa. V únoru byly taktéž vypracovány právní předpisy, které udrželi lidi podezřelé z infekce izolovaně.

Narozdíl od mnoha členských států EU Spojené království nevyhlásilo nouzový stav. Parlament zavedl dne 19. března tzv. „mimořádné pravomoci“ vládě (z anglického emergency powers). Mimořádné pravomoci jim umožňují rychle reagovat na veřejnou krizi tím, že vydávají předpisy bez parlamentu a podnikají kroky, které by za normálních okolností nebyly povoleny. Předpisy zavedené v rámci mimořádných pravomocí mohou například umožnit karanténu lidí proti jejich vůli (v případě potřeby).

Premiér dne 24. března oznámil přísné restrikce pro celou zemi s cílem bojovat proti šíření koronaviru. Oficiální web vlády Spojeného království vydal pokyny na přísná omezení pohybu. Občané mohli opustit domov za účelem cvičení (pouze 1x denně), cestování z práce a do práce, nakupovat základní potřeby a potraviny a plnit nutné lékařské a pečovatelské potřeby. Občané Spojeného království byli rovněž oficiálně upozorněni, aby zůstali doma a aby na veřejnosti drželi vzájemné rozestupy.

Ministr zahraničí Dominic Raab 17. března doporučil, aby občané zrušili všechny nedůležité mezinárodní cesty. Jeho vyhlášení bylo následkem kroků jiných zemí, které buď zavíraly hranice, nebo zaváděli striktně omezující opatření v reakci na pandemii COVID-19. Ačkoli 30. března společnost British Airways stále fungovala. Všem občanům Spojeného království bylo důrazně doporučeno vrátit se domu v případě, že se nacházeli v zahraničí.

Napříč světem se zakrývání úst a nosu stává povinností, avšak britská vláda trvala na tom, že není dostatek důkazů, které by takový krok podpořily. Ministr zdravotnictví Matt Hancock 30. dubna prohlásil, že postoj britské vlády k nošení roušek se nezměnil. Skotská vláda však doporučila, aby lidé používali obličejové masky ve veřejné dopravě nebo v obchodech. Během vládního briefingu o koronaviru Boris Johnson řekl, že roušky na obličeji dávají lidem jistotu, že se po rozvolnění restrikcí mohou vrátit do práce.

Boris Johnson na jednom ze svých denních briefingů oznámil, že všechny školy ve Velké Británii se 20. března zavřou všem studentům s výjimkou dětí, jejichž rodiče nemohou kvůli pracovním povinnostem zůstat doma. Při tiskovém brífinku dne 7. května ministr zahraničí prohlásil, že jakékoli drobné změny v omezení budou pečlivě zvažovány.  O 10 dní později bylo rozhodnuto, že školy se znovu otevřou od 1. června.

Spojené království neoznámilo žádné zprávy o uvolnění restrikcí a připravovalo se na druhou vlnu šíření nákazy tím, že se pokusilo zajistit, aby zdravotnický systém dokázal zvládnout nápor pacientu. Postaralo se také o neustálé zásobování testovacími soupravami či sledováním denních statistik nakažených a mrtvých. Od 10. května vláda aktualizovala svou zprávu o nákaze ze „stay at home, protect the NHS, save lives” na „stay alert, control the virus, save lives”. 11. května vláda zveřejnila 50 stránkový dokument, který stanovil další podrobnosti o fázích rozvolňování restrikcí, přičemž první fáze začala 13. května. Neexistují však žádná potvrzená data pro další dvě fáze.

Podle BBC je britská ekonomika na cestě k hlubokému propadu, jelikož většina podniků byla krizí výrazně poznačena. Vláda i proto oznámila zvýšenou podporu zejména anglických malých podniků, a další finanční plány pro Severní Irsko, Wales a Skotsko. Existuje také březnový ekonomický balíček poskytující 30 miliard liber na podporu místních podnikatelů a bylo přislíbeno dalších 330 miliard liber v následujících měsících. Vláda také dotovala významnou část mezd zaměstnanců (asi 80 %) v nejvíce zasažených podnicích. Rovněž byla přijata další důležitá ekonomická opatření, která zmírňují dopady koronavirové pandemie na ekonomiku země.

Napsal Nikkon Balial, duben 2020.