Nouzový stav vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vucić v rámci televizního vysílání. Srbsko uzavřelo své hranice všem cizincům, kteří nežijí v Srbsku, zatímco srbští občané, kteří do země vstoupili, byli povinni zůstat v karanténě po dobu až 28 dnů nebo čelit obvinění z trestu odnětí svobody na tři roky. Byly také uzavřeny všechny školy, školky a vysoké školy.

Karanténa zavedená nebyla. Od 17. března platí zákaz vycházení bude každý den od 20:00 do 5:00. Kromě toho lidé ve věku nad 65 let (70 ve venkovských oblastech) nesmějí opouštět své domovy vůbec. Byly také uzavřeny všechny vysoké školy, školy a školky, vojenské stráže všech veřejných institucí, všechny obchody jsou také uzavřeny, kromě dodacích služeb. Veřejné instituce jsou naopak stále otevřené. Ne, ale lidem se to doporučuje. Existují přísnější opatření, jako je například zákaz vycházení.

Ne, pokud nejsou čínskými lékaři. Dne 20. března byla zavedena nová ochranná opatření, od 20. března byly všechny hraniční přechody uzavřeny pro cestující vstupující do Srbska silniční, železniční a říční dopravou, s výjimkou nákladních automobilů. Kromě toho byly všechny meziměstské autobusové a vlakové linky od 20. března přerušeny. Ano, regulované. Zákaz vycházení, meziměstské spojení zrušeno, pohyb osob je omezený (popsáno výše).

Hromadné testování bylo vyhlášeno na konci března. Kvůli nedostatečnému vybavení, nedostatku testů, hrozným podmínkám nemocnic, žádným ochranným opatřením pro sestry, nedostatečnému prostoru v čekárnách pomohla armáda (srbská i ruská) zřídit centra pro infikované a zorganizovala několik testovacích míst.

Ne, není dost lékařských zásob. Speciální vybavení bylo odesláno od hlavních dárců – Evropské unie a Číny. Vzhledem k tomu, že EU poskytla pomoc později než Čína, dostala se pod kritiku srbské vlády. Rusko také vyslalo pomoc, stejně jako USA, Spojené arabské emiráty, Turecko a Norsko. Návrat k normálnímu životu se očekává v pondělí 27. dubna. Zákaz vycházení musel být zrušen, některé obchody budou otevřené, meziměstské spojení bude obnoveno.

Prezident Vucić oznámil, že všem malým a středním společnostem bude v následujících 3 měsících poskytována pomoc, aby „přežily“ pod podmínkou, že nevyhodí 10 procent zaměstnanců. Všichni kadeřníci, obuvníci a pekaři, dostanou od státu minimální mzdu (255,27 EUR k lednu 2020). Každý občan starší 18 let obdrží 100 EUR na podporu výdajů a na podporu místních podniků. Později byl tento krok revidován a stoeurové poukázky by byly k dispozici pouze pro důchodce a odběratelé sociální péče.