Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost pořádá pracovní snídani s názvem Aspiruje česká věda na dalšího nobelistu?

Česká republika je mimořádně dobře vybavena pro špičkový výzkum. Díky prostředkům z evropských fondů byla vybudována kvalitní výzkumná infrastruktura, kterou hned tak každá země nemá. Tato výhoda však může zůstat nevyužita. Český vzdělávací a výzkumný systém totiž vykazuje řadu nedokonalostí, díky kterým se mnoho výborných českých vědců rozhodne dosahovat svých úspěchů raději v cizině. Diskuze se proto bude věnovat otázce potřebnosti novelizace zákonů, které se týkají vysokých škol a výzkumu. Stěžejní je rovněž otázka financování. Soukromé investice do výzkumu rok od roku rostou, je tedy zřejmé, že zájem o nové poznatky a inovace se zvyšuje. Nobelova cena je synonymem špičkové vědy, která zpravidla za zásadními inovacemi stojí. Znamená nejen obrovskou prestiž, ale přináší do dané oblasti další investice.

Je v České republice dostatek lidí, kteří by mohli s kvalitní výzkumnou výbavou pracovat? Je české institucionální prostředí dostatečně soutěživé? Pobízí výzkumné pracovníky k mimořádnému zaujetí a výborným výsledkům? Má Česká republika šanci na dalšího nobelistu? Pokud ano, kde “vyroste” – na univerzitě nebo v Akademii věd?

O podmínkách ve výzkumných a vzdělávacích institucích budou mluvit:

Tomáš Opatrný, profesor, teoretický fyzik, Univerzita Palackého v Olomouci

Karel Oliva, docent, jazykovědec, bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR

Moderování debaty se ujme Rut Bízková, ředitelka Středočeského inovačního centra.

Akce je pouze pro zvané.