Institut pro politiku a společnost pořádá pracovní oběd na téma Budování a modernizace Armády České republiky.

V letošním roce si připomínáme 30 let od pádu komunismu a 20 let od vstupu do NATO. Stejně jako v poplatné době zažívala řadu změn naše společnost, doznala jich i armáda. Za nejpodstatnější události kromě změny obranné doktríny státu lze považovat depolitizaci armády, profesionalizaci, kterou doprovázelo zrušení základní vojenské služby, a modernizaci techniky, výzbroje a výstroje. Reformy se rovněž podepsaly na zvýšení důvěry v armádu, která tak v rámci sociologických šetření patří vedle policie a hasičů mezi nejlépe hodnocené instituce. S profesionalizací stála před armádou výzva týkající se nenaplněnosti početních stavů, se kterou se dokázala úspěšně vypořádat. Dnes jsme v rámci NATO dáváni za modelový příklad úspěšné rekrutace. Objevují se ale i bolavá místa. Mezi ty nejvýznamnější patří zejména problematika armádních akvizic.

Kdy a jak bude ČR plnit závazek 2 % HDP vynaložených na obranu? Jak se daří dohnat prodlevy v oblasti modernizace a akvizic? Co je obecně pro budování Armády ČR nejzásadnější a jak můžeme ještě více posilovat naši obranu?

Potvrzení řečníci: 

Josef Hájek, místopředseda Výboru pro obranu, Poslanecká sněmovna ČR (ANO)

Jaromír Zůna, první zástupce náčelníka, Generální štáb Armády ČR

Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR

Jiří Šedivý, bývalý velvyslanec ČR při NATO; zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby, Ministerstvo zahraničních věcí

Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce je pouze pro zvané.