Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat na konferenci "Dvacet let České republiky v EU".

Videozáznam

Rok 2024 je rokem voleb do Evropského parlamentu, ale také rokem 20. výročí vstupu České republiky do EU. Uplynulých 20 let přineslo českým občanům a firmám mnoho výhod daných volným pohybem zboží, služeb, kapitálu a osob. Za toto období se podařila zrealizovat celá řada projektů financovaných z evropských fondů. Česká republika získala možnost přímo se podílet na evropské integraci a na směřování EU. Členství v EU je ale spojeno také s celou řadou politik, směrnic a nařízení, která jsou vždy částí politické reprezentace a obyvatelstva vnímána negativně a posilují v nich euroskepticismus. Brusel totiž příliš často generuje různé pokrokářské a utopické politiky od Green Dealu po migrační kvóty.

Program:

08:30-09:00
Registrace účastníků

09:00-09:15
Úvodní slova

 • Karel Havlíček, místopředseda, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
 • Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

09:15-10:45

PANEL 1: Česká ekonomika je 20 let součástí evropského jednotného trhu

Česká republika za uplynulých 20 let až na několik recesí, z nichž některé jsme si zavinili sami, rostla. Spekulovat můžeme pouze o tom, zda růst nemohl být ještě mnohem vyšší. Nadále zůstáváme čistým příjemce evropských peněz a od roku 2004 jsme již získali přes 1 bilion korun. Ze západu přišly investice, ale zároveň opačným směrem odcházejí masivní dividendy. Časem se staneme čistými plátci. Stále jsme velkou montovnou Evropy. Podíl naší vlastní přidané hodnoty je neuspokojivý. Životní úroveň a mzdy v západních zemí jsme přestali dohánět. Jsme příliš závislí na německém autoprůmyslu. Může být EU ještě zdrojem našich úspěchů nebo si budeme muset pomoci sami? 

Vystoupí: 

 • Karel Havlíček, místopředseda, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
 • Petr Zahradník, ekonom, Česká spořitelna
 • Oldřich Dědek, bývalý viceguvernér a člen bankovní rady, Česká národní banka; bývalý národní koordinátor pro zavedení eura v ČR
 • Petr Bartoň, datový ekonom, Datarun
 • Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

Moderace: Pavlína Soukupová, analytička, Institut pro politiku a společnost


10:45-12:15

PANEL 2: Češi a EU. Chápou Češi evropskou integraci a evropské instituce? 

Volby do Evropského parlamentu se nezadržitelně blíží a s nimi i diskuze o nezájmu českých občanů o evropské dění. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě potvrzují, že značná část Čechů nemá zájem o hlubší evropskou integraci, protože například nerozumí fungování evropských institucí a neztotožňuje se s jejich kroky. Kde jsou kořeny českého euroskepticismu? Proč je EU nositelem pokrokářské ideologie? Budou tyto volby bodem obratu v celé Evropě? Umí EU prodávat své nesporné úspěchy jako je třeba Schengen či Erasmus? Lidé jsou kriticky naladěni ale zkusme si představit naši existenci bez EU. Směřuje EU ke zrušení veta v zahraniční politice? Kam se všude EU rozšíří? Směřujeme k vícerychlostní Evropě? 

Vystoupí: 

 • Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru a výboru pro evropské záležitosti, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
 • Milena Hrdinkova, vedoucí komunikace, EU Agency for the Space Programme
 • Cyril Svoboda, pedagog, Diplomatická akademie; bývalý ministr zahraničních věcí ČR
 • Ondřej Houska, reportér, Hospodářské novin

Moderace: Pavlína Soukupová, analytička, Institut pro politiku a společnost


Konference se koná dne 15. 4. 2024 v čase 08:30–12:15 ve Státních aktech (místnost 108a) Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Sněmovní 4, Praha 1.

Z DŮVODU OMEZENÉ KAPACITY JE NUTNÉ SE PŘEDEM REGISTROVAT. ÚČAST NA AKCI NENÍ MOŽNÁ BEZ POTVRZENÍ REGISTRACE ZE STRANY ORGANIZÁTORA. 

 

Státní akta (místnost 108a), Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Sněmovní 4, Praha 1