Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost Vás zve na veřejnou debatu na téma Oslava 20. výročí vstupu České republiky do NATO.

Česká republika si v tomto roce připomíná 20 let od vstupu do NATO, které je nejsilnější vojenskou aliancí na světě. Za uplynulé dvě dekády se česká armáda značně proměnila a od roku 2005 je plně profesionální. Tím se i automaticky snížil počet vojáků a naplnění stavů se stalo jednou z hlavních výzev. V průběhu let se stále více stává populární forma aktivních záloh. I přes výměnu Migů za Gripeny zůstává nezanedbatelná část vybavení z doby před rokem 1989. Armádní akvizice komplikuje nejen nedostatek finančních prostředků, ale i samotný proces výběrových řízení, které doprovázela řada korupčních kauz. Česká republika se po boku spojenců rovněž zapojila do řady zahraničních misí v Pobaltí, na Balkáně, či chránila vzdušný prostor Islandu. Nasazení probíhalo i mimo Evropu v Iráku, Afghánistánu, v africkém Mali a v dalších zemích.

Co České republice přineslo členství v NATO? Jak by měla vypadat budoucnost armády, aby se stala ještě více atraktivním zaměstnavatelem? Jak efektivně pro armádu nakupovat a zajistit pro vojáky moderní a kvalitní vybavení? A jaké by měly být priority ČR ve vztahu k NATO v budoucnu?

Potvrzení hosté:

Jiří Šedivý, stálý představitel ČR při NATO

Jakub Landovský, náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany

Josef Bečvář, prezident, Glomex; bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR

Ondřej Ditrych, ředitel, Ústav mezinárodních vztahů

Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik, CEVRO Institut

Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

 

Pracovním jazykem je čeština.

Debata se bude konat dne 11. 3. 2019 v čase 17:00-19:00 v prostorách Vysoké školy CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha.