Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty "Jak nyní funguje EU a jak bude vypadat po krizi?".

EU zažívá těžké časy. Po vypuknutí koronavirové pandemie začaly členské státy jednat na vlastní pěst a rozhodly se nečekat na společnou koordinaci. Bylo zavedeno mnoho restrikcí narušujících dosavadní fungování společného evropského projektu. Patří mezi ně například zákaz cestování nebo omezení vývozu nedostatkového zboží do jiných zemí. Mediální pozornost je upřena na kroky národních vlád a činnosti EU proto není věnováno tolik prostoru, jako je tomu za normálních okolností. Z pohledu laika se proto může zdát, že jednotliví členové převzali veškerou zodpovědnost do svých rukou bez konzultace se svými evropskými partnery. Nenechme se ovšem zmást, jelikož bruselské instituce dennodenně pomáhají s řešením krize a již nyní intenzivně chystají masivní investice do záchrany ekonomik členských států

Jak nyní funguje EU?  Jakým způsobem v současnosti nejvíce pomáhá? Podcenila EU nástup pandemie více než její členské státy? Jak budou vypadat záchranné balíčky EU? Může často omílaná nesolidarita mezi členskými státy narušit budoucí fungování EU?

Potvrzení hosté:

Martina Dlabajová, poslankyně, Evropský parlament (Renew Europe/ANO)

Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti, Úřad vlády

Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

Ivo Šlosarčík, Katedra evropských studií, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova

Petr Zahradník, ekonom, Česká spořitelna, člen, Evropský hospodářský a sociální výbor

Moderátorkou debaty je Marcela Konrádová, analytička Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se bude konat dne 14. 4. 2020 v čase 16:00-17:00 a sledovat ji můžete na facebookovém profilu Institutu pro politiku a společnost.