Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Americkým centrem pořádají debatu s názvem Kongres vs. Trump: Změní se po volbách zahraniční politika USA?

Americké kongresové volby bývají považovány za jakýsi plebiscit o prezidentské politice. Nejinak tomu bylo i v případě listopadových voleb, které prověřily sílu pozice Donalda Trumpa jako 45. prezidenta USA.

Od roku 1958 se jen dvěma prezidentům podařilo vyhrát své „midterms“ – v roce 1998 Billu Clintonovi a v roce 2002 Georgi Bushovi. Měl tedy vůbec Donald Trump šanci? Jak zafungovala jeho kampaň? Jak se rétorika prezidenta během předvolebních setkání odrazila na jeho podpoře v řadách republikánů? Jak bude fungovat vztah mezi demokraty ovládanou Sněmovnou a republikány kontrolovaným Senátem?

V Evropě a v České republice nás ale pochopitelně především zajímá, jestli se po těchto volbách něco změní v americké zahraniční a bezpečnostní politice. Nebude rozdělený Kongres paralyzovaný? A jaký bude vztah Kongresu vůči prezidentovi? A co to bude znamenat pro NATO, EU a co pro Česko? Změní prezident Trump svou rétoriku?

Řečníci:

Ondřej Malý, bývalý náměstek pro internetizaci, MPO,

Kryštof Kozák, vedoucí katedry severoamerických studií Karlovy Univerzity,

Daniel Anýž, komentátor Hospodářských novin,

Ondřej Jonáš, investiční bankéř.

Debatu moderuje Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.