Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Krize na Blízkém východě: od boje proti terorismu přes humanitární katastrofu až po potenciál regionální války".

Dění na Blízkém východě, které explodovalo 7. října po brutálním útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael, sleduje s napětím celý svět. Tento útok si vyžádal životy více než 1400 izraelských občanů. Izrael na něj reaguje tvrdými odvetnými operacemi v Gaze, které si už nyní vyžádaly mnoho palestinských obětí. Tento konflikt se však pomalu začíná vymykat hranicím izraelského státu, což má potenciál vést k ještě větší eskalaci. Regionální i světoví lídři s obavami sledují, jak se situace vyvíjí, a snaží se zamezit dalšímu vzestupu napětí skrze diplomatická jednání. Svět se tak opět nachází na křižovatce mezi mírem a konfliktem, který může vést k fatálním následkům.

Jaká je budoucnost Palestinců a pásma Gazy?  Proč Egypt a Jordánsko nechtějí přijímat palestinské uprchlíky a k čemu by vedl masový exodus Palestinců z Gazy? Proč je tak složité zajistit humanitární pomoc? Je reálná šance na kompletní eradikaci Hamásu? Jak významnou roli nyní hraje Západní břeh a jak se k celé situaci vyjadřuje Fatáh? Jaká je šance, že se konflikt rozlije do okolních států a dojde k otevřené válce na Blízkém východě, případně k válce i mimo samotný region?  Snaží se Izrael o změnu statu quo v regionu? Jak hodně bude Izrael jednat unilaterálně bez ohledu na USA?  Jaká je nyní pozice USA jako dlouholetého garanta bezpečnosti v regionu?

Vystoupí:

Irena Kalhousová, ředitelka, Herzlovo centrum izraelských studií, Univerzita Karlova

Jakub Szántó, reportér a bývalý blízkovýchodní zpravodaj, Česká televize

Moderátorem je Filip Lukeš z Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se uskuteční dne 31. října 2023 v čase 17:15 – 18:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTube profilu.