Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Krok vpřed, krok vzad? Vzestup a pád V4".

Podzimní parlamentní volby na Slovensku a Polsku vyvolaly pozornost nejen evropských států. Vzhledem k současnému politickému vývoji v Evropě a stále probíhající válkou na Ukrajině jsou výsledky těchto voleb vnímány jako jedny z klíčových pro budoucnost evropské jednoty a jejího směřování. Jak Slovensko, tak Polsko čeká zásadní a systémová změna v domácí politice, která se projeví jak na celoevropské úrovni, tak i v rámci užší spolupráce států skupiny V4. Budoucnost V4 je nyní zvláště nejasná, zejména když se zaměříme na to, jak protikladně volby v obou státech dopadly a jakou podobu budou s největší pravděpodobností mít nově složené vlády. V4 se tak nyní skládá z liberálního tábora tvořeného Českou republikou a Polskem a tábora silně konzervativního Maďarska a Slovenska. Smyslem této skupiny je upevnit vzájemné vztahy, ale rozdíly na národních scénách pramenících právě z výsledků těchto voleb se mohou projevit jako větší překážky, než se zdá.

Jak bude vypadat po těchto volbách spolupráce mezi státy V4? Změní se zahraničně-politické směřování Slovenska a Polska? Sblíží se Slovensko víc s Maďarskem a premiérem Viktorem Orbánem? Jak bude vypadat spolupráce Polska, Slovenska a České republiky po volbách? Jak se bude pozice V4 v rámci Evropské unie vyvíjet?

Vystoupí:

Jaroslav Bžoch, místopředseda, Parlamentní Zahraniční výbor a Výbor pro evropské záležitosti
Michal Vašečka, sociolog; ředitel, Bratislava Policy Institute
Evžen Gál, hungarista, Katedra středoevropských studií, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Jakub Eberle, výzkumný pracovník, Ústav mezinárodních vztahů

Debatou bude provázet Filip Lukeš z Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se uskuteční dne 22. listopadu 2023 v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTube profilu.