Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat na veřejnou debatu s názvem Lze posílit mezinárodní vliv EU?

Spojené státy budou v příštích letech a dekádách nevyhnutelně posunovat těžiště svého zájmu směrem do Asie a pacifické oblasti. Je to dáno ekonomickými a demografickými trendy. Osobnost současného amerického prezidenta na jedné straně a pacifismus a antiamerikanismus některých evropských států přinášejí kontroverzní momenty do atlantické spolupráce nebo ji přímo oslabují. USA kritizují energetickou spolupráci některých států EU s Ruskem, účastníci plynovodu Nord Stream 2 čelí sankcím, USA taktéž tlačí na spojence, aby nevpouštěli firmu Huawei na svůj trh. Roste vliv Číny ve světě, máme tu asertivní Rusko, nestabilní Blízký východ, migrační krizi. USA se nechtějí připojit k pařížské klimatické dohodě a zpochybňují některé další nadnárodní organizace.

Má se EU v této situaci pokoušet o větší projekci své vlastní síly ve světě, o lepší artikulaci společného zájmu, o srozumitelnější a jednotnější vlastní zahraniční politiku a vliv ve světě, nebo se má EU pouze spoléhat na atlantickou spolupráci? V jaké oblasti má EU usilovat o více vlastní suverenity a autonomie, a v jaké oblasti naopak nikoliv? 

Vystoupí:

Štěpán Černý, ředitel Odboru koordinace evropských politik, Úřad vlády

Tomáš Kafka, ředitel, odbor států střední Evropy, Ministerstvo zahraničních věcí

Karolína Kottová, vedoucí politické sekce, Zastoupení Evropské komise v ČR

Ondřej Ditrych, ředitel, Ústav mezinárodních vztahů

Moderátorem debaty je Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 11. 2. 2020 v čase 17:00-18:30 v sále č. 205 (2. patro) budovy Akademie věd České republiky, Národní 1009/3, Praha.

Praha