Institut pro politiku a společnost a Centrum blízkovýchodních vztahů CEVRO Institutu si Vás dovolují pozvat na veřejnou debatu s názvem Motiv a důsledky zabití Kásima Sulejmáního.

Likvidace velitele jednotek Quds Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního přinesla do velmi nestabilní oblasti Blízkého východu další vlnu napětí. Sulejmání byl v Bagdádu na rozkaz prezidenta Trumpa zabit střelou z amerického bezpilotního letounu. Íránský velvyslanec při OSN následně uvedl, že jde o zahájení války a přijde tvrdá odplata. Írán dále oznámil, že se přestává řídit jadernou dohodou se západními zeměmi. Spojené státy tak vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou, pokud Teherán v odvetě za zabití Sulejmáního zaútočí na Američany či americký majetek. V případě íránské akce podle Trumpa USA zareagují „velmi rychle a velmi tvrdě“.

Samotný akt dopadl i na světové trhy. V první řadě dochází ke zdražení ropy. Narůstají totiž obavy, že zostření napětí na Blízkém východě by mohlo zkomplikovat plynulost dodávek ropy na trh. Zdražují i další komodity jako zlato a paladium. Investoři kvůli vývoji situace obrátili svůj zájem k bezpečným investicím.

Jaký byl motiv a co Donald Trump sleduje likvidací Sulejmáního? Šlo mu opravdu o bezpečnost amerických občanů nebo se snaží získat politické body pro nadcházející prezidentské volby? Může situace dále eskalovat nebo se uklidní a bude pokračovat dlouhodobý status quo? Jak se k věci staví Izrael, Saudská Arábie, Rusko, Turecko a EU? Existují aktéři, kterým vyhrocený stav vyhovuje? Jaké ekonomické dopady bude mít vzniklá situace?

Úvodní slovo:

Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Vystoupí:

Ondřej Veselý, předseda zahraničního výboru, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik, CEVRO Institut

Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

Jan Fingerland, komentátor, Český rozhlas

Petr Boháček, analytik Výzkumného centra, Asociace pro mezinárodní otázky

Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 23. 1. 2020 v čase 17:00-19:00 v prostorách Vysoké školy CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha.

REGISTRACE BYLA Z KAPACITNÍCH DŮVODŮ UZAVŘENA. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.