Češi jsou proslulí svými „zlatými ručičkami“. Stále se nám ale nedaří vybudovat to, co je na Západ od Česka samozřejmostí, a co tu bylo už za starého mocnářství. Totiž nepolitickou státní správu. Transformace státní správy (služby) po Sametové revoluci zaostala nad jinými oblastmi, jelikož se služebním zákonem se počítalo od roku 1993 v naší ústavě a jeho první verze byla schválena k roku 2004. Všechny vlády bez ohledu na jejich politické složení však jeho reálnou účinnost odsouvaly - celkem se tak stalo pětkrát. K samotné transformaci tak začíná docházet vlastně až nyní. Jenže to má háček – původní podoba českého služebního zákona nabyla platnosti, nikoli však účinnosti, a poté byl výrazně pozměněn novelou. Výsledkem je omezení jeho efektivnosti zejména v depolitizaci na nejvyšší úrovni.
Jaké jsou dnes zkušenosti s transformací státní služby? Jak hodnotíme vývoj státní služby od nabytí účinnosti služebního zákona? Je na čase revize služebního zákona, a pokud ano, v jakém směru?
Vystoupí:
Pavel Bednář, předseda, Odborový svaz státních orgánů a organizací
Josef Postránecký, náměstek pro státní službu, Ministerstvo vnitra
Aleš Gerloch, vedoucí Katedry teorie práva a právních učení a Katedry ústavního práva, Univerzita Karlova
Květoslava Kořínková, vedoucí Katedry evropských studií, veřejné správy a práva, Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha
Michal Bláha, ředitel, Hlídač státu
Moderátorkou je Eva Prudilová, ředitelka Spotřebitelského fóra.
Akce se bude konat dne 19. 2. 2020 v čase 14:00 – 15:30 v konferenční místnosti agentury Ipsos, Slovanský dům vchod E, 1. patro, Na Příkopě 22, Praha.