Institut pro politiku a společnost Vás zve k online vystoupení , které se bude věnovat výsledkům parlamentních voleb v Polsku konajících se 15. října 2023.

V polovině října se v Polsku odehrají dlouho očekávané parlamentní volby. Současná vládní strana Právo a Spravedlnost, která je ve vedení státu od roku 2015, vládne v duchu ochrany tradičních křesťanských hodnot a zakládá si na suverenitě polského národa. Největším vyzyvatelem vládnoucí strany je opoziční Občanská platforma v čele s bývalým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Tato strana představuje v mnohém opak k současné vládě.

Jak se změnilo politické prostředí v Polsku od doby, kdy se vlády chopila strana PiS? Jaké strany mají největší šanci na úspěch? Na co se snaží favorizované strany nalákat voliče? Co by znamenalo případné vítězství PiS pro Polsko na úrovni Evropské unie? Jaké změny by nastaly, kdyby po dvou obdobích vlády Pis vyhrála liberální strana? Jak výsledek voleb ovlivní spolupráci Polska s Českou republikou? Jak případná změna ve vedení země ovlivní spolupráci Polska s dalšími státy?

Hostem online interview bude Josef Mlejnek: politolog, Institut politologických studií, FSV UK

Moderátorkou online interview bude Irena Krcháková: redaktorka, Česká televize

Online interview se uskuteční 16. října od 16:00 do 16:30 a sledovat ho můžete živě na našem Facebooku.