Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s poslankyní Helenou Válkovou pořádají veřejnou debatu na téma Přímá demokracie - chceme být Švýcarskem?

Atraktivním a konfliktním tématem veřejných diskuzí posledních měsíců je doplnění parlamentního demokratického systému o prvky tzv. přímé demokracie. Dvacet pět let od vzniku České republiky zažíváme velký pokles důvěry veřejnosti k politikům i politickým institucím. Jako lék někteří političtí aktéři nabízejí prvky přímé demokracie, které by mohly umožnit občanům přímé rozhodování o tématech i výběr osobností do veřejných funkcí. Nejčastěji diskutované jsou dva prvky, a to celostátní referendum a přímá volba starostů. V Poslanecké sněmovně již leží konkrétní návrhy a politické strany hledají kompromis, který je pro schválení ústavních změn nutný. Mediální diskuzi chybí racionální přístup, který by posoudil potřebnost a přínosy jednotlivých návrhů i jejich nejvhodnější právní podobu.

Vystoupí:

Helena Válková, poslankyně a členka Ústavně právního výboru

Kateřina Valachová, poslankyně a členka Ústavně právního výboru

Aleš Gerloch, vedoucí Katedry ústavního práva PF UK a místopředseda Legislativní rady vlády

Roman Joch, ředitel Občanského institutu

Edvard Outrata, člen Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

 

Debata proběhne v místnosti č. 205 v prostorách Poslanecké sněmovny, Sněmovní 1, Praha. Při vstupu do budovy je nezbytné se prokázat občanským průkazem.