Aktuálně

Poslanecká sněmovna
Praha
Vystoupí:
Helena Válková
Kateřina Valachová
Aleš Gerloch
Roman Joch
Edvard Outrata
Moderuje:
Milan Hamerský

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s poslankyní Helenou Válkovou pořádají veřejnou debatu na téma Přímá demokracie - chceme být Švýcarskem?

Atraktivním a konfliktním tématem veřejných diskuzí posledních měsíců je doplnění parlamentního demokratického systému o prvky tzv. přímé demokracie. Dvacet pět let od vzniku České republiky zažíváme velký pokles důvěry veřejnosti k politikům i politickým institucím. Jako lék někteří političtí aktéři nabízejí prvky přímé demokracie, které by mohly umožnit občanům přímé rozhodování o tématech i výběr osobností do veřejných funkcí. Nejčastěji diskutované jsou dva prvky, a to celostátní referendum a přímá volba starostů. V Poslanecké sněmovně již leží konkrétní návrhy a politické strany hledají kompromis, který je pro schválení ústavních změn nutný. Mediální diskuzi chybí racionální přístup, který by posoudil potřebnost a přínosy jednotlivých návrhů i jejich nejvhodnější právní podobu.

Vystoupí:

Helena Válková, poslankyně a členka Ústavně právního výboru

Kateřina Valachová, poslankyně a členka Ústavně právního výboru

Aleš Gerloch, vedoucí Katedry ústavního práva PF UK a místopředseda Legislativní rady vlády

Roman Joch, ředitel Občanského institutu

Edvard Outrata, člen Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

 

Debata proběhne v místnosti č. 205 v prostorách Poslanecké sněmovny, Sněmovní 1, Praha. Při vstupu do budovy je nezbytné se prokázat občanským průkazem.

 

Registrace

Políčka označená * jsou povinná

Subjekt údajů dává odesláním přihlášky souhlas se zpracováním svých osobních údajů (jména, příjmení, emailu a případně dotazu pro řečníka) spolkem Institut pro politiku a společnost, z. s., sídlem Babická 2329/2, 149 00 Praha, IČ: 227 68 670 za účelem registrace na uvedenou debatu nebo akci pořádanou Institutem pro politiku a společnost z. s.

Více informací o rozsahu a způsobu zpracování Vašich osobních údajů za tímto účelem najdete zde.

Chci i v budoucnu dostávat informace o akcích pořádaných Institutem pro politiku a společnost z. s.

Subjekt údajů dává odesláním přihlášky souhlas se zpracováním svých osobních údajů, tedy jména, příjmení, emailu a jiných kontaktních údajů spolkem Institut pro politiku a společnost, z.s., sídlem Babická 2329/2, 149 00 Praha, IČ: 227 68 670. Institut pro politiku a společnost, z.s. zpracuje osobní údaje pro účely zasílání pozvánek na budoucí akce a informování o aktivitách Institutu pro politiku a společnost prostřednictvím emailu. Subjekt údajů má možnost udělený souhlas kdykoliv odvolat korespondenčně nebo emailem na office@politicsandsociety.cz.

Více informací o rozsahu a způsobu zpracování Vašich osobních údajů za tímto účelem najdete zde.