Institut pro politiku a společnost pořádá online debatu "Důsledky zelených regulací pro evropský průmysl," která se uskuteční 27. února.

Evropské regulace mají za cíl podporovat přechod k udržitelným zdrojům energií. Ty ale v současné podobě představují ohrožení pro energetickou bezpečnost a cenovou dostupnost. Přísné regulace ovlivňují výrobní náklady a celkovou konkurenceschopnost evropské ekonomiky v kontrastu s méně restriktivními přístupy v USA nebo Číny.

Dopady zelené a ESG agendy na tradiční výrobní odvětví představují ohrožení pro ekonomiku. Přísné environmentální a sociální regulace EU totiž omezují inovační schopnosti a ziskovost průmyslových podniků ve srovnání s flexibilnějšími politikami evropských konkurentů.

Další samostatnou kapitolou je přechod na elektromobilitu. Evropská podpora elektrovozů a dotace pro výrobu elektrobaterií reagují na konkurenci ze strany Číny. Jenže ta v důsledku výrazně menší regulace nabízí elektromobily v obdobné kvalitě jako evropské automobilky, avšak s výrazně nižší cenovkou.

Jak mohou evropské regulace v energetice podpořit konkurenceschopnost, aniž by ohrozily energetickou bezpečnost a cenovou dostupnost? Lze toho vůbec dosáhnout? Jaký dopad mají environmentální a sociální regulace na průmyslovou inovaci a výrobní ziskovost? Jaké kroky by měla Evropa podniknout, aby zajistila úspěšný přechod na elektromobilitu a nestala se závislá na dovozu klíčových surovin a technologií z Číny?

Své vystoupení potvrdili:

  • Martin Kolovratník, místopředseda Hospodářského výboru; poslanec Parlamentu České republiky
  • Václav Lebeda, vedoucí tiskové sekce a tiskový mluvčí, Zastoupení Evropské komise v České republice
  • Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank
  • Eduard Levý, náměstek člena vlády, Ministerstvo životního prostředí České republiky

Moderátorem debaty je Jan Bouček.

 

Online debata se uskuteční v úterý 27. února v čase 15:30 – 16:30 hod. a sledovat ji můžete živě na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.