Institut pro politiku a společnost pořádá pracovní snídani s názvem Role EU při hledání východiska z krize v Sahelu.
Oblast Sahelu je v současnosti vzhledem k četným bezpečnostním hrozbám v centru pozornosti EU. V důsledku propustných hranic a absence efektivní kontroly území ze strany jednotlivých států se region Sahelu potýká s migračními vlnami, pašováním zbraní a drog, obchodem s lidmi a zejména působením teroristických skupin. Pašerácké sítě těží z dostupnosti zbraní v dezintegrované Libyi, z čehož následně profitují i teroristické skupiny. Problémem je rovněž korupce ve státní správě. Zdrojem nestability je zejména Mali, kde teroristické skupiny nachází zázemí pro realizaci útoků v rámci celého regionu. Teroristické skupiny operující v Sahelu jsou navíc posilovány džihádisty, kteří ztrácí své pozice na Blízkém východě.
V boji proti terorismu působí v sahelském regionu kromě výcvikové mise EUTM (600 vojáků) a mise OSN MINUSMA (přes 13 tisíc vojáků) také francouzská operace BARKHANE (4 tisíce vojáků). K řešení sahelského problému přispěje také nově se formující regionální Společná síla zemí G5 Sahel, která bude operovat v pohraničních oblastech zemí G5 Sahel (Mauritánie, Mali, Burkina Faso, Niger a Čad) bojovat proti teroristickým skupinám a organizovanému zločinu (zejména obchodování s lidmi a drogami).
EU udržuje se zeměmi G5 Sahel strategické partnerství podpořené každoročními summity, které je postaveno na principu lokálního vlastnictví realizovaných aktivit. EU jednoznačně vítá vznik G5 Sahel Joint Force s tím, že taková iniciativa je v naprostém souladu s integrovaným přístupem EU pro region Sahelu. Jedná se o model, který by měl být replikován na celém africkém kontinentu. EU proto udělá maximum, aby vznikající jednotky podpořila. Na podporu Společné síly G5 Sahel Evropská komise uvolnila 50 mil. EUR (z African Peace Facility) určených na vybavení jednotek. Tyto prostředky nicméně nejsou dostatečné. Komise vyzvala členské státy k dobrovolným příspěvkům. Další finanční prostředky přislíbily v prosinci rovněž státy Zálivu.
Kdy: 26. února 2018 od 8:30 do 10:00
Řečníci:
Rémi Maréchaux, francouzský ředitel pro Afriku a odborník na migraci
Ivan Jančárek, zástupce náměstka, Sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce, MZV ČR, ředitel odboru států subsaharské Afriky
Moderuje:
Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost
Pracovním jazykem je angličtina.
Akce je pouze pro pozvané.