Institut pro politiku a společnost Vás zve na online debatu Rychlejší Česko: Aktuální stav příprav vysokorychlostních tratí.

Vysokorychlostní tratě patří mezi klíčové infrastrukturní projekty v České republice. VRTky, jak se vysokorychlostním tratím zkráceně přezdívá, mění způsob uvažovaní o osobní dopravě, na který jsme dosud zvyklí. S nadsázkou lze říci, že vzdálenost se po jejich vybudování nebude měřit v kilometrech, ale v minutách. Zahraniční zkušenosti totiž dokládají, že lidé jsou ochotni cestovat například za prací v případě vzdálenosti do hodiny. A právě přibližně na hodinu by se měla zkrátit cestovní doba mezi Prahou a Brnem, Brnem a Ostravou a v případě Prahy a Ústí nad Labem dokonce na pouhých 25 minut! Vysokorychlostní tratě ale nepřinesou pouze benefit v podobě zkrácení cestovní doby, budou mít totiž vliv například na lokální ekonomiky nebo na zelenou dopravu.

Na druhou stranu je nutné zmínit, že vybudování VRTek přijde státní kasu na několik stovek miliard korun. Aktuálně se hovoří o sumě přesahující 800 mld. korun a další miliardy bude stát údržba tratí! Tedy částku, která odpovídá nákladům například nákladům na vybudování jednoho jaderného reaktoru. Další náklady jsou pak spojeny s dopravci, kteří budou muset nakoupit například vysokorychlostní vlaky.

V jaké fázi příprav jsou jednotlivé úseky? Kdy se konečně projedeme rychlovlakem? Z čeho bude výstavba VRT financována? Může si ji stát dovolit, když již dnes vidíme, že doprava potřebuje více peněz? Lze v tomto případě využít například financování formou PPP? A neujel Česku v tomto ohledu vlak, když okolní státy již VRT mají postaveny?

Našimi hosty budou:

  • Martin Kolovratník, poslanec, Parlament České republiky
  • Ondřej Kovařík, europoslanec, Evropský parlament
  • Jakub Bazgier, ředitel Stavební správy VRT, Správa železnic

Moderátorkou online debaty je Irena Krcháková, redaktorka, Česká televize