Institut pro politiku a společnost Vás zve na veřejnou debatu Současnost a budoucnost pražských náplavek.

Pražské náplavky se v posledních letech staly fenoménem přitahujícím pozornost nejen Čechů, ale také turistů ze všech koutů světa. Na březích Vltavy si v průběhu roku můžete vychutnat například farmářské trhy, koncertní představení, street food festivaly či pouze posedět s přáteli u sklenky dobrého vína. Není proto úplnou náhodou, že jedním z nepopulárnějších míst k setkání s přáteli patří v Praze náplavka na Rašínově nábřeží. Pouze hrstka lidí ví, že náplavky v minulosti sloužily především pro přistávání a kotvení lodí převážejících různé druhy zboží a materiálu a pro zajištění přístupu k řece pro povozy. Se změnou využití těchto prostorů jsou spojeny i některé neduhy, v podobě nadměrného hluku nebo velkého množství odpadů v okolí Vltavy. Ohrožením pro řeku je také nadměrný lodní provoz, který není dostatečně regulován.

Jaký byl historický vývoj náplavek? Jaká je jejich budoucnost? Bude se jejich role v blízké době měnit? Podepisuje se vysoká návštěvnost náplavek na větším znečištění Vltavy? Mělo by město život na náplavkách a lodní provoz na Vltavě více regulovat?

Řečníci: 

Pavel Mácha, ředitel, Pražská paroplavební společnost

Kristina Ullmannová, vedoucí Kanceláře veřejného prostoru, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Jiří Sulženko, kurátor, Pražské náplavky

Petr Janda, architekt revitalizace náplavek

Moderátorem debaty bude architekt Ondřej Šimša.

Debata se bude konat dne 10. 9. 2019 v čase 17:00-19:00 na palubě historického parníku Vltava v přístavišti Pražské paroplavební společnosti na náplavce na Rašínově nábřeží u Palackého mostu.