Vývoj situace v Sýrii během posledních dní se přidává k sérii turbulentních událostí napříč Blízkým východem. Islamistické povstalecké skupiny vedené organizací Haját Tahrír aš-Šám (HTS), zahájily bezprecedentní, rychlou a intenzivní ofenzivu proti vládním silám, které po méně než dvou týdnech zvládly svrhnout dlouholetou diktaturu prezidenta Bašára al-Asada. Tento vývoj událostí je klíčový nejen pro samotnou Sýrii, ale i pro geopolitickou scénu Blízkého východu. V regionu soupeří Írán a do jisté míry i Rusko o udržení vlivu, zatímco Turecko sleduje své zájmy na severu země, které zahrnují i boj proti kurdským milicím. Spojené státy americké se svou vojenskou přítomností v Sýrii zdůrazňují boj proti zbytkům ISIS, jejichž kapacity v posledních letech opět narůstají. Sýrie se tak momentálně ocitla v mocenském vakuu, jehož směřování má potenciál nejen zásadně ovlivnit životy syrských obyvatel, ale také proměnit status quo celého regionu.
Co by mohl pád Asadova režimu znamenat pro mocenské uspořádání v Sýrii a jaké jsou možnosti pro vytvoření nové vlády nebo funkčního politického systému? Jak by mohlo nové mocenské vakuum ovlivnit stabilitu regionu a které regionální nebo globální aktéry by tento vývoj mohl nejvíce ovlivnit? Jaké výzvy i příležitosti přináší současný vývoj pro syrský lid, zejména pro návrat uprchlíků a potenciální rekonstrukci země? Jaké kroky by mohly posílit roli OSN a dalších mezinárodních institucí v zajištění dlouhodobého míru a stability v Sýrii?
Online debata se uskuteční 17. prosince v čase 16:00 – 16:30 a můžete ho sledovat živě na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.