Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost pořádá veřejnou debatu na téma "Tři roky od přímé volby hlavy státu – hrozba poloprezidentského systému zažehnána?" Debatu bude moderovat Kristián Léko, redaktor přílohy Právo a justice Lidových novin.

Přímá volba dodala českému prezidentovi větší legitimitu, kterou Miloš Zeman v prvním roce svého mandátu přetavil v pokus o mocenskou expanzi. Na základě jmenování vlády Jiřího Rusnoka, povolební schůzky v Lánech, úvahách o nejmenování některých ministrů Sobotkova kabinetu a dalších Zemanových kroků začali někteří experti mluvit o kradmém posunu České republiky směrem k poloprezidentskému systému.

Jak to vypadá s těmito otázkami po téměř třech letech s přímo voleným prezidentem? Na toto a další témata bude diskutovat Kristián Léko s našimi hosty:

Michalem Kubátem, proděkanem pro vědu a výzkum, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Janem Wintrem, ústavním právníkem Právnické fakulty Univerzity Karlovy

Janem Macháčkem, předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost

Martinem Zvěřinou, novinářem Lidových novin

Jindřichem Šídlem, šéfredaktorem politického zpravodajství a názorů Hospodářských novin

Milanem Hamerským, ústavním právníkem

Debata proběhne dne 5.11. 2015 od 17:00 do 19:00 v CERGE-EI, Politických vězňů 7 , Praha 1.

Registrujte se zde