Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost pořádá debatu na téma Umění ve veřejném prostoru.

Veřejný prostor ztělesňuje dohodu a sdílený ideový obsah společnosti. Demonstruje schopnosti země a státu svou kulturu udržovat a rozvíjet. Povinnost začleňovat umělecká díla do architektury zanikla se změnou režimu a od té doby systematická podpora z rozpočtu hlavního města chybí. Pražský magistrát v současné době podniká kroky, které by situaci mohly změnit. V případě úspěchu může být Praha příkladem pro kulturní strategie dalších českých měst, skrze umění sbližovat veřejnost, zvýšit svou atraktivitu a přiblížit se světovým metropolím. Vznik koncepce stále doprovází mnoho otázek.

Kdy vznikne závazná strategie a metodika? Jaký bude rozpočet a jak bude fungovat přerozdělování peněz? Hrozí prodražení projektů? Jak bude nastavená spolupráce mezi městskými částmi a obyvateli, kterých se umístění přímo týká? Kdo zasedne v hodnotící komisi? Budou finance na péči o nově vzniklá umělecká díla?

Naše pozvání přijali:

Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy

Eliška Kaplický Fuchsová, zastupitelka hlavního města Prahy

David Černý, umělec a sochař

Hana Třeštíková, radní pro kulturu a sousedské vztahy Prahy 7

Petr Dušta, manažer developerského týmu, Skanska

Debata se bude konat 28. února 2018 od 18:00 v Centru architektury a městského plánování (Vyšehradská 51, Praha 2). Moderátorem bude Petr Dub, umělec.

 

Registrace byla uzavřena